Gre za prvi močnejši potres na tem območju Italije po več stoletjih, ki je pravzaprav precej presenetil seizmologe. Magnituda potresa je bila 6,0, potres pa je udaril le nekaj minut po četrti uri v soboto zjutraj 35 kilometrov severno od Bologne. Šlo je za tip potresa, ki nastane, ko trčita dve tektonski plošči (t. i. "thrust" potres), a je bila globina potresa le med 6,3 in 10 kilometri (podatki se razlikujejo), kar je za takšen potres izjemno nenavadno.
Paul Caruso z ameriške geološke uprave (US Geological Survey) je povedal, da je bil ''tako plitev potres presenetljiv prav zato, ker je bil tako daleč od tektonske prelomnice''. Tovrstne potrese po njegovih besedah običajno vidimo precej globlje pod Zemljinim površjem. Potres je sicer udaril okoli 750 kilometrov severno od meje dveh tektonskih plošč, ki poteka na "peti italijanskega škornja".
Tam se afriška tektonska plošča namreč počasi premika proti severu in tako trči ob evrazijsko tektonsko ploščo. Caruso je še razložil, da ''bolj plitev je potres, več škode lahko povzroči''. Če je center potresa tako na primer 500 kilometrov pod površjem, bi ga na površju občutili precej bolj blago, tudi če bi bili neposredno nad epicentrom. Seizmična energija namreč z vsakim kilometrom izgubi nekaj moči. Močan potres je precej pretresel območje, ki je skozi zgodovino že videlo nekaj potresov, a je bilo v zadnjih nekaj sto letih sorazmerno mirno. A ker so podatki o potresih v tej regiji na voljo za nekaj tisoč let nazaj, je povsem jasno, da je bilo območje potresno precej dejavno že precej časa, le da je bilo zadnjih nekaj sto let sorazmerno mirno. Zaradi nedavnega potresa je več tisoč ljudi ostalo brez strehe nad glavo, zato so morali prenočiti kar v šotorih na nogometnih stadionih.
Najmočnejši potres v zadnjih nekaj desetletjih v Italiji je bil sicer leta 2009 z epicentrom blizu Rima. Potres z magnitudo 6,3 je najhuje prizadel srednjeveško mesto L'Aquila. Vsega skupaj je v potresu umrlo skoraj 300 ljudi, povzročil pa je tudi veliko gmotno škodo. Po potresu je italijanska vlada sprožila sodni postopek proti številnim italijanskim znanstvenikom, ker niso uspeli zagotoviti dovolj zgodnjih opozoril. Seveda so znanstveniki po vsem svetu ob tej potezi skočili v zrak.
Na dan pa prihajajo nove teorije ...
Kaj je torej botrovalo potresu, ki je prizadel sosednjo Italijo? Nekateri znanstveniki so mnenja, da se za tem 'netipičnim' potresom skriva hud 'medplanetarni udarni val', posledica sončnega izbruha, jakosti M5.
Seveda si le malo znanstvenikov dejansko upa trditi, da je res tako ... Večina jih ostaja pri trditvi, da potresov ni moč napovedati in da sončna aktivnost nima nikakršne veze s seizmološko aktivnostjo naše Zemlje ... Je pa spet zanimivo naključje.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV