Orion Multi-Purpose Crew Vehicle (večnamensko vozilo za prevoz oseb Orion) je vesoljska kapsula, ki bo astronavte ponesla onkraj Zemljine orbite. Je zapuščina ukinjenega programa Constellation, z razvojem so pričeli leta 2011, pri čemer pa so dodobra vključili izkušnje iz vesoljske tekme na Luno. Nastalo je plovilo, ki je sicer na moč podobno 'rajnkemu' Apollu, podobnost pa se pri videzu tudi konča. Orion je 30 odstotkov večji in tehnološko veliko bolj napreden.
Skupaj s servisnim modulom tehta 21 ton, premer znaša 5 m, v njem pa bo prostora za od 4 do 6 astronavtov. Plovilo sestavlja modul za posadko in servisni modul s pogonskim sistemom, sistemi za vzdrževanje življenjskih funkcij ter prostorom za tovor. Servisni modul je prispevala Evropska vesoljska agencija. Orion bo omogočal do 6 mesecev dolge polete. Plovilo je opremljeno s sodobno digitalno nadzorno ploščo, samodejnim sistemom za združevanje z ostalimi plovili, straniščem in najsodobnejšo elektroniko.
Večina sestavnih delov potniške kapsule bo ponovno uporabna, kar bo prihranilo ogromno stroškov, obenem pa zasnova omogoča nadgradnjo z bodočim tehnološkimi rešitvami. Modul za posadko je izdelan iz silicijevih vlaken, ki bodo obdajala satovje iz steklenih vlaken. Kapsula naj bi bila 10-krat bolj varna, kot je bil upokojeni Shuttle.
Orion bo prvič poletel v prihodnjem letu. V vesolje ga bo ponesla nosilna raketa Delta IV Heavy. Plovilo brez posadke bodo utirili v nizko orbito in za tem preizkusili zanesljivost toplotnih ščitov ob vrnitvi na Zemljo. Plovilo bo ob vstopu doseglo hitrost preko 30.000 km/h. Leta 2017 sledi novi testni polet, v katerem bo kapsula brez posadke v sedmih dneh obkrožila Luno in se vrnila na Zemljo, dve do štiri leta kasneje bo sledil polet človeške posadke v Lunino orbito, leta 2022 pa sledi bodisi pristanek na Luni ali asteroidu. Na pot jo bo ponesla nova dvostopenjska nosilna raketa SLS I.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV