Moskisvet.com
Večina mučilnega orodja, ki ga uporabljajo policisti in pazniki v zaporih, naj bi prihaja s Kitajske, proizvajala pa naj bi ga podjetja v državni lasti.

Zanimivo

Večina mučilnega orodja prihaja iz Kitajske

M.K.
16. 10. 2014 08.18
9

Elektrošoki, paralizatorji, kovinske ovratnice, okovi za gležnje: vse to naj bi glede na poročila organizacije Amnesty International kitajska državna podjetja izvažala v države po vsem svetu. Gre za mučilno orodje, ki naj bi ga v zaporih in na policijskih postajah po vsem svetu uporabljali za mučenje pridržanih. Zaskrbljujoče pri vsem tem naj bi bilo vse večje povpraševanje po tovrstnem orodju ...

Večina mučilnega orodja, ki ga uporabljajo policisti in pazniki v zaporih, naj bi prihaja s Kitajske, proizvajala pa naj bi ga podjetja v državni lasti.
Večina mučilnega orodja, ki ga uporabljajo policisti in pazniki v zaporih, naj bi prihaja s Kitajske, proizvajala pa naj bi ga podjetja v državni lasti. FOTO: Profimedia
mučilno orodje
mučilno orodje FOTO: Profimedia
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je pred kratkim objavila poročilo raziskave o tem, od kod prihaja orodje, ki ga v zaporih in na policijskih postajah po vsem svetu uporabljajo za mučenje. Ugotovili so, da ga večina držav uvaža iz Kitajske. Tam naj bi približno 130 podjetij, večinoma v državni lasti, proizvajalo to mučilno orodje in ga prodajalo po vsem svetu, je zapisano v poročilu organizacije. Številka je zastrašujoča tudi zato, ker razkriva neverjetno hitro rast trga: pred desetletjem je znašalo število kitajskih proizvajalcev in distributerjev tovrstnega orodja le petino današnjega števila.

V 38 strani dolgem poročilu so med drugim dokumentirane ponudbe teh kitajskih podjetij, ki po mnenju organizacije Amnesty International z mučilnim orodjem oskrbujejo predvsem azijski (Tajska, Kambodža, Nepal) ter afriški (Gana, Senegal, Egipt, Madagaskar) trg. Med mučilnim orodjem naj bi bilo največ elektrošokov, pendrekov s kovinskimi konicami in težkih okovov za noge. Amnesty International pravi, da je med izvoženim orodjem sicer tudi veliko opreme, ki je sicer legitimna in potrebna za delo varnostnih služb; po njihovih besedah gre za solzivce, gumijaste naboje ter vozila, ki so posebej opremljena za obvladovanje nemirov. A vse to naj bi prihajalo iz Kitajske tudi takrat, ko obstaja nevarnost, da bodo varnostni organi držav prejemnic s tem hudo kršili temeljne človekove pravice.

Amnesty International pravi, da je med izvoženim orodjem sicer tudi veliko opreme, ki je sicer legitimna in potrebna za delo varnostnih služb, predvsem za obvladovanje nemirov. A vse to naj bi prihajalo s Kitajske tudi takrat, ko obstaja nevarnost, da bodo varnostni organi držav prejemnic s tem hudo kršili temeljne človekove pravice.
Amnesty International pravi, da je med izvoženim orodjem sicer tudi veliko opreme, ki je sicer legitimna in potrebna za delo varnostnih služb, predvsem za obvladovanje nemirov. A vse to naj bi prihajalo s Kitajske tudi takrat, ko obstaja nevarnost, da bodo varnostni organi držav prejemnic s tem hudo kršili temeljne človekove pravice. FOTO: Profimedia
Elektrošok je eno najbolje prodajanih orodij za mučenje.
Elektrošok je eno najbolje prodajanih orodij za mučenje. FOTO: Profimedia

S prstom pokazali na Britance

Amnesty International se v svojem poročilu dotakne tudi Evrope. Kritizira predvsem britansko vlado, ki dovoljuje, da na britanskih sejmih orožja razstavljajo tudi kitajska podjetja in s tem spodbujajo mučenje ljudi. Pred kakšnim letom dni naj bi tako denimo kitajsko podjetje Tianjin Myway International na sejmu obrambne in varnostne opreme (DSEi) v Londonu svoje elektrošoke predstavilo kar v prodajnem prospektu. Kitajci so morali po incidentu sicer takoj zapustiti sejmišče, a to naj ne bi bil osamljen primer. Neka druga kitajska družba naj bi v promocijsko gradivo vključila železno verigo z okovi za vrat, zapestja in noge. Te verige bi bile lahko celo smrtno nevarne, saj naj bi ovirale dihanje zapornikov, omejevale prekrvavitev in paralizirale živčevje, ki povezuje možgane s telesom.

Gre res za trgovino s smrtonosnim orodjem?

Amnesty International zahteva popolno prepoved proizvodnje opreme, ki služi zgolj in izključno mučenju ljudi in nečloveškemu ravnanju z njimi. Evropske države naproša, naj še bolj poostrijo zakonodajo o trgovini z mučilnim orodjem. Mučilno orodje je sicer na seznamu prepovedi v EU, a zakoni naj bi še vedno vsebovali preveč vrzeli, ki omogočajo oglaševanje in posredovanje tovrstnega orožja. Po besedah strokovnjakov naj bi bila največja težava ta, da kitajska vlada podpira izvoz mučilnega orodja v države, ki so znane po kratenju človekovih pravic in ker je nasilja v teh delih sveta vse več, ne čudi, da trgovina z mučilnim orodjem cveti.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648