Moskisvet.com
Danes se moški in ženske bolj družimo, kot smo se včasih, kar je prineslo nove možnosti in s tem nove vrste nezvestobe, pravi dr. Veronika Seles.

Zanimivo

Varanje: se mora zgoditi seks ali je dovolj že poljubljanje?

Mateja Kržišnik
04. 03. 2016 10.33
36

Zadnja raziskava je pokazala, da znajo skoraj vse ženske, ki prevarajo svojega partnerja, to tudi 'uspešno' prikriti, medtem ko so moški pri tem bolj 'pazljivi'. O varanju smo se pogovarjali s strokovnjakinjo dr. Veroniko Seles.

 

Spletni portal UndercoverLovers.com je v raziskavo vključil 3000 poročenih ali vezanih žensk in prav toliko moških. Cilj raziskave je bil ugotoviti, koliko odstotkov je takšnih, ki so prevaro uspešno prikrili svojemu partnerju in koliko je takih, ki so jih partnerji pri tem – za večino nespoštljivem – dejanju ujeli.

Danes se moški in ženske bolj družimo, kot smo se včasih, kar je prineslo nove možnosti in s tem nove vrste nezvestobe, pravi dr. Veronika Seles.
Danes se moški in ženske bolj družimo, kot smo se včasih, kar je prineslo nove možnosti in s tem nove vrste nezvestobe, pravi dr. Veronika Seles. FOTO: iStockphoto

Kaj so ugotovili?

– 95 odstotkov žensk je že prevaralo svojega partnerja, pri čemer nobena od njih ni bila 'razkrinkana'. Moški delež je rahlo nižji, a še vseeno visok – 83 odstotkov.
– Ženske imajo več razmerij kot kdaj koli prej.
– Ženske so boljše lažnivke, ker imajo bolj razvit čut za psihologijo.

Zakaj naj bi bilo temu tako?

Psiholog z Manchester Metropolitan University David Holmes pravi, da vse več žensk prevara svojega partnerja, razlika med spoloma pa se kaže predvsem v vedenju – moški ne zna prevare tako dobro prikriti, kot to naredi ženska. ''Ženske so boljše lažnivke, ker imajo bolje razvit čut za psihologijo – znajo zaigrati, prikriti čustva. Znajo 'čustveno načrtovati' in uporabljajo točno določene strategije, medtem ko so moški veliko bolj impulzivni,'' je povedal Holmes in dodal, da znajo ženske stvari, kot je prevara, zadržati zase.

Dr. Veronika Seles
Dr. Veronika Seles FOTO: osebni arhiv

Kaj pa Slovenci?

Nezvestobo naj bi bilo težko meriti, saj so mnenja, kaj varanje pravzaprav je, zelo različna. Mi smo se o tem pogovarjali z doktorico znanosti s področja družinske in zakonske terapije ter ustanoviteljico Psihoterapevtskega inštituta v Celju dr. Veroniko Seles. ''Zanimanje za to temo je veliko,'' pravi naša sogovornica, ki bo svoja vrata jeseni odprla tudi v prestolnici.

Kdaj govorimo o prevari?

V najširšem smislu je nezvestoba prelomljeno zaupanje. Ali drugače povedano: ko eden od partnerjev krši dogovor zvestobe, ki velja med dvema, takrat govorimo o nezvestobi. Vsak par posebej si sicer postavi svoje meje in opredeli lastno definicijo zvestobe. Pomembno pa je, da se o tem oba strinjata, da je torej dogovor obojestranski.

So varanje že poljubi ali se mora zgoditi prav seks?

Nikakor ni vedno povezano s seksom, kar verjame večina ljudi. Nenazadnje poznamo več vrst nezvestobe in čustvena nezvestoba (spletne afere ...) je postala zelo razširjena.

Koliko Slovencev je že prevaralo svojega partnerja?

Večina svetovnih raziskav dejansko kaže na velik odstotek nezvestobe. Rezultati se sicer razlikujejo, a vseeno so vedno visoki. Različni so tudi odstotki, če osebo vprašaš, ali je že kdaj v katerem koli odnosu prevarala in zgolj v trenutnem – takrat so odstotki še večji! Nezvestoba sicer obstaja vse od začetka družbenega življenja, je pa modernizacija naredila svoje. Danes se moški in ženske bolj družimo, kot smo se včasih, kar je prineslo nove možnosti in s tem nove vrste nezvestobe, npr. tiste, ki se začnejo z nekom, ki je zgolj prijatelj, nezvestobe na delovnih mestih in pa spletne afere.

Je zveza po prevari še mogoča?

Treba je poudariti, da vsekakor je mogoče, da iz prevare pridete močnejši oziroma da vzpostavite še močnejši zakon. Je pa nadvse pomembno poznati tip afere, v katerega se je nezvesti partner vpletel, saj nosi vsak tip svoj profil, in če sta prisotna obžalovanje in želja obeh po delu in ugotavljanju vzrokov za afero. Pomembno je tudi dejstvo, ali je to za tistega, ki je prevaral, način življenja ali je bila to izjema. Težave v zakonski zvezi lahko namreč vidimo kot vzrok ali pa posledico nezvestobe. Seveda pa nekateri odnosi ne obstanejo, saj si že v prvi vrsti tega ne želijo (ali vsaj eden ne) in je lahko tip afere izhodna afera.

O nezvestobi govorimo, ko eden od partnerjev krši dogovor zvestobe, ki velja med dvema.
O nezvestobi govorimo, ko eden od partnerjev krši dogovor zvestobe, ki velja med dvema. FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549