Moskisvet.com
Predvsem starejše stavbe imajo velike toplotne izgube.

Zanimivo

Zakaj ne bi 'prišparali', če se da?

S.C.
21. 11. 2016 08.54
0

Je že res, da je posodobitev ogrevalnega sistema s premišljeno izbiro energenta najpomembnejši korak pri zmanjševanju stroškov ogrevanja, a treba se je zavedati, da bo kateri koli ogrevalni sistem zares energetsko učinkovit le, če bo ustrezno energetsko zasnovana ali sanirana tudi celotna stavba. V nadaljevanju preverite, kaj vse poleg načina ogrevanja vpliva na toplotne izgube oziroma s katerimi ukrepi lahko zmanjšamo stroške ogrevanja.

Povsod je lepo, doma je najlepše.’ Čeprav je ta rek že kar malce ’zlajnan’, ne moremo mimo tega, da za večino nas drži. Da bi se tudi zares za štirimi stenami lastnega doma počutili kar najbolje in v njem brezskrbno preživljali tiste redke proste trenutke sami oziroma z družino, je torej pomembno, da si ustvarimo kar se da prijetno, toplo in zdravju prijazno bivalno okolje. Vse lepo in prav, a roko na srce – ob vseh življenjskih stroških, ki jim kar ni konca, in trudu, da bi kakšen evro morda celo privarčevali za hude čase, je težko plačevati že sprotne položnice, kaj šele prenavljati ali opremljati stanovanje po željah in navdihu. Treba pa se je zavedati, da ogromno denarja ’zmečemo skozi okno’ ravno zaradi zastarelih elementov zgradbe, v kateri živimo, naj gre za hišo ali stanovanjski blok. Večina etažnih zgradb v Sloveniji, zgrajenih v 60. in 70. let prejšnjega stoletja, je namreč zelo energetsko potratnih, ne zaostajajo pa niti družinske hiše. Posledično so stroški ogrevanja astronomski, nezadovoljstvo stanovalcev pa temu primerno narašča. In glede na to, da se je kurilna sezona, ki načeloma traja celo več kot 200 dni, šele dobro začela, bodo prihajajoči zimski meseci za marsikoga še kako stresni.

Predvsem starejše stavbe imajo velike toplotne izgube.
Predvsem starejše stavbe imajo velike toplotne izgube. FOTO: Thinkstock
Načinov, kako znižati stroške ogrevanja in hkrati bistveno izboljšati kakovost bivanja v lastnem domu, je več – od preprostih in poceni trikov za preprečevanje uhajanja toplote iz doma, izklapljanja radiatorjev pa vse do večjih ukrepov, kot je na primer zamenjava načina ogrevanja. Dejstvo je, da največje prihranke zagotavlja ravno posodobitev ogrevalnega sistema, a to naj bi bila le zaključna faza celotne energetske sanacije stavbe. Le v tem primeru bo namreč ogrevalni sistem zares energetsko učinkovit. Ravno zato je med najpomembnejšimi zahtevami prenovljene Direktive o energetski učinkovitosti stavb ravno prehod na skoraj nič energijsko gradnjo novih stavb. Od 31. decembra 2018 bodo morale biti vse nove javne stavbe skoraj ničenergijske, preostale nove stavbe pa bodo morale biti skladne z novimi zahtevami dve leti pozneje.

Dolgoročno najbolj varčna rešitev je celotna energetska sanacija

Ker pa je, kot rečeno, večina starejših stavb (tudi stanovanjskih hiš) energetsko zelo potratna, je edini smiselni ukrep torej celovita energetska sanacija. Seveda je to investicija, ki so jo lahko privoščijo le redki, a če predvidimo, da bomo mi ali naši potomci v hiši oziroma stanovanju živeli še nekaj desetletij, dolgoročno lahko privarčujemo kar lep kupček denarja, hkrati pa poskrbimo za veliko bolj udobno in zdravo bivanje.

Pred končno odločitvijo je v prvi vrsti potrebno poiskati kritična mesta, in sicer to opravi strokovnjak s temeljitim pregledom celotnega objekta, na podlagi katerega odloči, kateri sistemi so (nujno) potrebno prenove
Saj veste, kako pravijo – najcenejše rešitve se na koncu po navadi izkažejo za najdražje, in v tem primeru to zelo drži. Pa poglejmo nekaj bistvenih ukrepov, ki na dolgi rok zagotavljajo največje prihranke:

Zamenjava ogrevalnega sistema in izbira energenta

Čeprav gre za zaključno fazo celotne energetske prenove, je posodobitev ogrevalnega sistema tisti ukrep, ki najbolj vpliva na višino stroškov ogrevanja. Možnosti je pri nas ogromno, ponudnikov oziroma distributerjev ravno tako, zaradi česar je končna odločitev vse prej kot enostavna. V prvi vrsti je seveda treba preučiti vso ponudbo na trgu in se po potrebi posvetovati s strokovnjakom, upoštevajoč možnosti, ki bi bile za objekt, v katerem živimo, najbolj optimalne. Če živite v večstanovanjski stavbi, se morate etažni lastniki obrniti na upravnika in dati pobudo za sanacijo. Med vsemi denarnici in okolju prijaznimi rešitvami pa je po mnenju številnih strokovnjakov eden najugodnejših in ekološko neoporečnih načinov za modernizacijo ogrevalnega sistema investicija v plinski kondenzacijski kotel, zemeljski plin pa ima v primerjavi z drugimi energenti številne prednosti. Katere, preverite TUKAJ! V Sloveniji je distributerjev zemeljskega plina več, med najbolj zaupanja vredne pa vsekakor sodi podjetje Eni Adriaplin, ki poleg uvoza in prodaje zemeljskega plina skrbi za nemoten prenos in distribucijo plina v 18. slovenskih občinah. Če tudi vi razmišljate o priklopu na zemeljski plin, vam bodo z veseljem postregli z vsemi potrebnimi informacijami ter vam glede na vaše želje in potrebe pomagali najti najbolj optimalen paket. S paketom Preprosto asistenca boste na primer deležni številnih ugodnosti in popustov, kar je najpomembnejše, pa imate asistenco na voljo kar 24 ur na dan.

SODELUJTE V NAGRADNI IGRI!

Ker je za udobje bivanja ključna kondicija doma, vam pri Eni Adriaplin ponujajo celovite energetske rešitve. Med vsemi, ki boste do 27. 11. 2016 sodelovali v nagradni igri, bodo izžrebali 30 prejemnikov bonov v vrednosti 300 evrov, ki so namenjeni za pregled in popravila hiš za boljšo energetsko učinkovitost. Vsi prijavljeni pa greste še v dodaten žreb za lepe praktične nagrade.


Vgradnja toplotne izolacije

A ne glede na to, za kakšen način ogrevanja se boste odločili, v kolikor gradite novo hišo ali sanirate starejši objekt, se je potrebno zavedati, da je prvi korak do udobnega bivanja investicija v toplotno izolacijo, predvsem fasade. Kakovostna toplotna izolacija namreč v prvi vrsti dolgoročno zagotavlja prihranek pri ogrevanju ali hlajenju. Če v hiši, ki ni izolirana, veliko kurimo, so neizolirani zidovi hladni in sevajo hlad, če sedimo ob steni. Na hladnih stenah se pojavlja vlaga, pogosto tudi plesen. Dobra izolacija nas ne ščiti samo pred mrazom in vročino, ampak tudi pred hrupom in celo pred požarom. Je pa izolacija lahko še tako dobra, pa se fasada lahko pokvari zaradi slabe izvedbe.

Kvalitetna toplotna izolacija je prvi korak do udobnega in varčnega bivanja.
Kvalitetna toplotna izolacija je prvi korak do udobnega in varčnega bivanja. FOTO: Thinkstock
Pri izbiri in izvedbi toplotne izolacije je potrebno pozornost nameniti tudi sami legi objekta - vetrovne razmere, orientacija hiše, bližina gozda ali morja, bližina ceste, pomembni pa so tudi materiali. Niso namreč vsi materiali primerni za vse objekte in ga tudi ni materiala, ki bi ustrezal vsem zahtevam. A kljub temu, da gre za velik finančni zalogaj, analize kažejo, da se dodatna naložba v energetsko obnovo zunanjih sten pri obnovi stavbe lahko povrne že v 10 letih. Namesto zunanjih lahko toplotno izoliramo notranje stene, a v tem primeru večkrat pride do gradbeno-fizikalnih napak in poškodb.

Toplotno izolirati pa je po potrebi smiselno tudi podstrešje in/ali samo streho, talno ploščo, vgraditi hidroizolacijo kleti … Toplotna izolacija podstrešja na primer omogoča prihranke tudi do 12 % pri rabi energije za ogrevanje povprečne stavbe. Prednost toplotne izolacije poševne strehe ne glede na vrsto kritine je recimo v tem, da ne bo zmanjšala le toplotnih izgub v zimskih mesecih, ampak nas bo poleti varovala pred vročino in pregrevanjem mansarde. Prednosti toplotne izolacije je torej malo morje, najpomembnejši pa so seveda veliki prihranki in ugodna bivalna mikroklima.

Menjava stavbnega pohištva

Velik vpliv na toplotne izgube ima tudi zastarelo stavbno pohištvo. Vsi tisti, ki se odločate za nakup ali menjavo stavbnega pohištva, bodite pozorni predvsem na kakovost materialov. Vsak material, pa naj gre za les, pvc, aluminij ali kombinacijo lesa in aluminija, ima svoje prednosti in slabosti, tako da je izbira tega odvisna od vaših želja in potreb, pomembno je le, da gre za kakovostne znamke materialov izdelkov, ki vam bodo dolgo in predvsem dobro služili. Enako pomembna kot sama kakovost materialov pa je tudi vgradnja, ki je predpogoj za brezhibno in dolgoročno uporabnost.

Eden izmed ukrepov je tudi menjava ali vsaj zatesnitev oken.
Eden izmed ukrepov je tudi menjava ali vsaj zatesnitev oken. FOTO: iStockphoto

Če je ta izvedena slabo in nestrokovno, boste imeli težave tudi pri oknih iz najdražjih materialov. Menjava starih oken in vrat z energetsko učinkovitimi ob dobri zrakotesnosti omogoča namreč do 20 % prihranka pri potrebni energiji za ogrevanje.

Drugi ukrepi

Poleg vseh zgoraj omenjenih ukrepov, ki največ pripomorejo k energetski učinkovitosti stavbe, je še kar nekaj drugih, manjših, s pomočjo katerih boste dolgoročno ravno tako do določene mere prispevali k nižjim stroškom in ugodnejšemu bivanju. Na tem mestu je med drugim vredno omeniti kvalitetno in varčno razsvetljavo, pomembnost rednega prezračevanja, tesnenje oken, uravnoteženje hidravličnega sistema v večstanovanjskih zgradbah … ter konec koncev tudi sprotno vzdrževanje stavbe in pametno oziroma nerazsipno ravnanje pri porabi energije v domu.

Da ne bo pomote, ni potrebno v celoti sanirati stavbe, da bi zagotovili maksimalno energetsko učinkovitost. Vsak ukrep je že sam po sebi zajeten finančni zalogaj, v kolikor bi se odločili za vse omenjene, pa je strošek seveda še toliko večji. Pred končno odločitvijo je v prvi vrsti potrebno poiskati kritična mesta, in sicer to opravi strokovnjak s temeljitim pregledom celotnega objekta, na podlagi katerega odloči, kateri sistemi so (nujno) potrebno prenove. Glede na finančne zmožnosti investitorja se nato ta po posvetu s strokovnjaki odloči za cenejše ali dražje ukrepe, pri čemer so mu v pomoč tako podatki o višini naložbe in pričakovani vračilni dobi, podatki o predvidenih prihrankih pri energiji in stroških ter seveda podatki o okoljskih prednostih in bivalnemu ugodju.

Če je tudi vaš dom energetsko zelo potraten in vam stroški ogrevanja vsako zimo povzročajo sive lase, razmislite o ukrepih, ki bodo dolgoročno zagotovo bistveno pripomogli tako k nižjim računom kot k ugodnejšem bivanju.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648