Čip so zasnovali pri IBM, podrobnosti pa opisali v znanstveni reviji Science. »Ta čip predstavlja novo strukturo,« je razložil Dharmendra Modha, soavtor študije. Po mnenju znanstvenikov ima čip velik potencial in bi ga bilo mogoče uporabiti recimo v očalih za slabovidne, za diagnosticiranje bolezni na podlagi zgodnjih znakov in celo za vožnjo brez voznika.
Gre za prvi nevrosinaptični čip na svetu in najmočnejši, kar so jih v podjetju doslej izdelali. Ima 5,4 milijarde tranzistorjev in porabi 70 milivatov moči, precej manj energije kot tradicionalni čipi. Preden so ga izdelali, so morali znanstveniki v mikroprocesor v velikosti znamke skoncentrirati zmožnosti človeških možganov in superračunalnika. Za razliko od sedanjih procesorjev, ki delujejo zgolj na podlagi matematičnih izračunov ki temeljijo na zastarelih modelih iz leta 1945, je bil ta čip zasnovan tako, da posnema način delovanja človeških možganov in prepoznava vzorce, pri tem pa se zanaša na omrežje gosto povezanih tranzistorjev, ki so podobni človeškemu sistemu nevronov. Rezultat je procesor, sposoben dojemanja okolice, ločevanja dvoumnosti in sprejemati odločitve ter odreagirati pravočasno, kar IBM opredeljuje kot »miniaturno in primitivno verzijo človeških možganov«.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV