Osem let po pričetku gradnje bo kmalu padel nov rekord: na Kitajskem bodo namreč za promet odprli nov najdaljši pomorski most na svetu. Kot so na nedavni novinarski konferenci poudarili odgovorni v kitajskih administrativnih regijah Hongkong in Macau, je bila gradnja zelo zahtevna – izvajalci so zamujali z delom, presegli so proračun, ki je bil predviden za projekt, nekaj delavcev je med gradnjo celo umrlo, ena za drugo so se vrstile tudi obtožbe o korupciji.
Ne glede na vse težave je most danes praktično pripravljen za uporabo. Dolg je 55 kilometrov, pohvali se lahko celo s predorom, namenjen pa je povezavi Hongkonga z Macauom. Oblasti zatrjujejo, da bo nova prometna pridobitev izredno pozitivno vplivala na več kot 60 milijonov ljudi, ki redno potujejo na tej relaciji, saj bo močno skrajšala čas potovanja. Glede na napovedi kitajskega ministrstva za promet naj bi most dnevno prečkalo okrog 40 tisoč vozil. Čas potovanja se bo skrajšal za 60 odstotkov, nova pridobitev pa naj bi bila tudi izjemno trpežna – izvajalec naj bi zanjo namreč nudil kar 120 let garancije.
Številne ovire, a Kitajci so našli rešitev za vse
Inženirji, ki so gradili ta gigantski most, so se pred in med izvedbo srečevali s številnimi izzivi. Eden večjih je bil zagotovo ta, kako rešiti problem mehkih in globokih oceanskih tal. Težavo so na koncu rešili tako, da so na peščeno dno zabetonirali sto ogromnih jeklenih valjev, kar je ustvarilo temelje za avtocesto čez most, ki zajema celo predor - ta se pod gladino oceana razteza na več kot šestih kilometrih, da ne bi oviral vitalnega prekomorskega transporta.
V neposredni bližini mostu se nahaja še mednarodno letališče v Hongkongu, kar pomeni, da so morali inženirji pri gradnji upoštevati tudi višinske omejitve nove prometne infrastrukture. Med gradnjo so se večkrat oglasili zaskrbljeni ekologi in biologi, ki so se bali za prihodnost kitajskega belega delfina, ki živi v teh vodah in je zelo občutljiv na kakršno koli nenaravno okolje – predvsem pa naj ne bi bil pripravljen na gradbišče in stroje.
V tem mostu je 60-krat več jekla kot v Eifflovem stolpu
Gao Xinglin, projektni vodja izgranje mostu, je v izjavi za javnost ob zaključku del dejal, da mu je izgradnja 6,7 kilometra dolgega podvodnega predora prinesla številne neprespane noči in obilico resnega stresa. »Večkrat ponoči nisem mogel zaspati, ker je bilo med samo gradnjo preveč izzivov, rekel bi celo težav. To me je spravljalo v popolno norost,« je Gao povedal novinarjem. »Povezovanje 80 tisoč ton težkih cevi pod površino oceana z nepropustno tehnologijo, je bil neverjeten izziv,« je dejal inženir. Pri projektu je sodelovalo več kot 14 tisoč delavcev, pri izgranji mostu pa je sodelovalo tudi več kot 300 čolnov, vse v želji, da bi zgradili most, ki ga ne bosta zrušila niti potres niti tajfun, zagotavlja izvajalec.
Kitajska tiskovna agencija Xinhua News je pred dnevi poročala, da je bilo za projekt porabljenih kar 420 tisoč ton jekla, kar je 60-krat več, kot ga je v Eifflovem stolpu v Parizu. Celotna investicija je vredna več kot 15 milijard ameriških dolarjev oziroma 12,5 milijarde evrov, kritiki pa so prepričani da je to del pretkanega načrta Kitajske, ki želi Hongkongu odvzeti njegovo edinstveno politično kulturo. Eden izmed oblikovalcev, Lin Wei, je za The Straits Times zapisal, da je Kitajska s tem projektom svetu pokazala, da je, ko gre za gradnjo in inovacije, med vodilnimi na svetu in da se bodo morali drugi pošteno potruditi, če jo bodo želeli dohiteti. »Prehiteti jo bo namreč izjemno težko,« je prepričan Lin.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV