Ugotovitve so raziskovalci strnili v študiji, ki so jo objavili v publikaciji britanskega kraljevega društva Interface. Skrivnost moči prilepkovih zob naj bi bila v tankosti njihovih tesno stisnjenih mineralnih vlaken. Študija pojasnjuje, da prilepkovi zobje vsebujejo trd material, znan kot goetit, ki se v prilepku tvori, ko ta raste. Prilepki močne zobe potrebujejo za strganje kamnitih površin in pobiranje alg, s katerimi se hranijo.
Glavni avtor študije Asa Barber z univerze v Portsmouthu je ob objavil odkritja poudaril, da je biologija čudovit vir navdiha. "Ti zobje so narejeni iz zelo majhnih vlaken, na poseben način sestavljenih skupaj - razmisliti bi morali, kako po enakem oblikovalskem načelu narediti tudi naše konstrukte," je dejal.
"Doslej smo mislili, da je najmočnejši biološki material pajkova svila, in sicer zaradi njene supermoči in potencialne uporabe na različnih področjih, od neprebojnih jopičev do računalniške elektronike, a sedaj smo ugotovili, da prilepkovi zobje izkazujejo moč, ki je potencialno večja," je po poročanju spletne izdaje britanskega časnika Telegraph še povedal Barber.
Moč prilepkovih zob, kot so izračunali raziskovalci, je bila v povprečju pet gigapaskalov, to je petkrat več kot večina svil pajkov. To predstavlja nov rekord za biologijo, je še izpostavil Barber in izrazil zadovoljstvo, da so prilepkovi zobje presegli pajkovo mrežo, ki je bila kar nekaj let zmagovalec, ko gre za moč materiala.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV