Zgodovina nas uči, da vsak nov režim skuša čim dosledneje zbrisati sledi prejšnjega, v vsebinskem smislu pa dokazati, da je bilo staro slabo, gnilo, tudi zločinsko, novo je dobro, pravično, napredno, demokratično. Navadno so najprej na dnevnem redu praznovanja in odstranjevanje vidnih simbolov (kipov, slik ...), temu sledi preimenovanje ulic, institucij, zgradb in nazadnje, včasih tudi vzporedno, ideološka »prevzgoja« skozi kulturo, šolstvo, javne medije. Tako se dogaja tudi v primeru poimenovanj cest in znamenitosti po nekdanjem jugoslovanskem predsedniku Josipu Brozu Titu. Potem, ko je naše Ustavno sodišče leta 2011 odločilo, da je prepovedano poimenovati ulico po njem, sedaj temu zgledu sledijo še sosedje Hrvati.
Njegovo ime odmeva po vsem svetu
A če se Tita uspešno odstranjuje s slovenskih in hrvaških trgov ter ulic, je v svetu praksa nekoliko drugačna. Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da je nekdanjemu predsedniku posvečenih veliko ulic in znamenitosti v državah bivše Jugoslavije. Nekoč so bila po njem poimenovana celo mesta: Titograd, Titova Korenica, Titov Drvar, Titovo Užice, Titov Veles je samo nekaj izmed njih. Vendar pa je njegov duh prisoten tudi na širšem evropskem območju. Tako ima denimo Italija Titu posvečenih kar šest ulic v različnih mestih po državi:
Campegine: via Josip Broz;
Nuoro: via Tito;
Palma di Montechiaro: via Tito;
Parma: via Josip Broz Tito;
Quattro Castella: via Maresciallo Tito;
Reggio Emilia: via Josip Broz Tito.
Od Indije pa vse do Gane
A tudi tu se spomin na nekdanjejega jugoslovanskega predsednika še ne konča. Titu je namreč posvečena celo ulica v brazilskem velemestu São Paulo, imenovana Avenida Marechal Tito. Poleg tega sta maršalu posvečeni tudi dve ulici na Cipru (v Limassolu in Daliju), dve ulici v Indiji (v New Delhiju in Jodhpuru, svoj trg pa ima celo v slikoviti Moskvi. Po Titu je dobila ime tudi ena ulica v egiptovski prestolnici Kairo, pa v Etiopiji, Tuniziji, Angoli in Gani.
In naj se sliši še tako neverjetno ali bizarno: po maršalu Titu je dobil ime celo asteroid, ki ga je leta 1937 odkril srbski astrnonom Milorad B. Protić. Asteroid 1550 Tito obkroži orbito Sonca enkrat na štiri leta. Vsem zagovornikom nekdanjega predsednika in njegovega režima so torej lahko vsaj delno zadovoljni: Tito torej na nek način vendarle še vedno živi.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV