Lotili naj bi se celo spletne enciklopedije
Pri prilagajanju nekaterih informacij v rusko korist na bi oblastem med drugim pomagale tudi državne televizijske postaje, tajne obveščevalne službe in agencije za odnose z javnostmi, ki poskušajo vplivati na javno mnenje o ruskih odločitvah v tujini. Švicarski novinar Jürg Vollmer je pred nedavnim na svojem profilu družbenega omrežja Twitter poročal o »posebej drastičnem in nadvse predrznem primeru« poskusa manipulacije. Ruska obveščevalna služba naj bi po njegovih navedbah namreč ponaredila oziroma nekoliko 'popravila' nemški zapis v spletni enciklopediji Wikipedija. Šlo naj bi za članek, ki se nanaša na sestreljeno malezijsko potniško letalo MH17 in ruske akcije v Ukrajini.
Naletel na šokantno odkritje
Pregled IP naslova, s katerega so bili storjeni popravki, naj bi Vollmerja pripeljal do presenetljivo jasnih rezultatov, kdo stoji za manipulacijo v članku spletne enciklopedije: vse spremembe naj bi bile narejene z enega IP naslova, ki je švicarskega raziskovalnega novinarja pripeljal neposredno v pisarno ruske varnostne službe FSO. Poleg naslova kraja, od koder so dostopali v času delanja 'popravkov', naj bi Vollmer pri raziskovanju odkril tudi imena zaposlenih ter oddelek, s katerega so bile narejene spremembe.
Želijo Nemce dobiti na svojo stran?
Švicarskega novinarja ob ugotovitvah najbolj preseneča to, da se ruske oblasti očitno niso niti potrudile, da bi skušale prikriti IP naslov, s katerega so bili narejeni popravki. Na Wikipediji se da ugotoviti tudi, katere formulacije so bile dejansko popravljene oziroma spremenjene. Iz 'separatistov' so tako nastali 'uporniki', 'Ljudska republika Donetsk' pa se v članku nenadoma navaja brez narekovajev, ki so prvotno bili postavljeni. Poskuša Rusija s temi relativno majhnimi popravki vplivati na nemško prebivalstvo oziroma na njihov pogled na upornike v Ukrajini? Vollmer je prepričan, da za 'popravki' stoji sistem. Poleg tega je ugotovil, da naj bi ruska obveščevalna služba nekatere stavke v članku, ki ji niso bili pogodu, celo povsem zbrisala.
Sumljive spremembe, za katere naj bi bila odgovorna uradna Moskva, naj s strani odgovornih pri Wikipediji ne bi ostale neopažene. Ti naj bi tako že blokirali možnost vnosov in popravkov iz spornega IP naslova, ki naj bi pripadal ruski varnostni službi. Kakšnih drugih sankcij naj pri Wikipediji zaenkrat ne bi načrtovali.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV