Stonehenge naj bi bil zgrajen med 3000 in 1500 let pred našim štetjem, nahaja pa se v bližini kraja Salisbury v Angliji. Že dolga leta je ta spomenik predmet številnih raziskav. Nedavno je ena od njih privedla do presenetljivih rezultatov. Raziskovalci organizacije English Heritage (Angleška dediščina) so namreč odkrili do pred kratkim skrito pot, ki je vodila od spomenika do reke Avon v bližnjem mestu Amesbury.
Pot naj bi bila zgrajena med 2600 in 2200 let pred našim štetjem, revija LiveScience še piše, da je bilo del te poti ovirane s sodobno cesto A344. Zadnjo se raziskovalci previdno odstranili, da bi ugotovili, ali je pod njo res potekala starodavna pot. Te sicer niso našli, odkrili pa so dva jarka, katerih erozija še ni uničila.
Ta jarka naj bi bila zadnji košček sestavljanke, ki bo končno razkril ta starodavni misterij. »Zelo smo veeli, da smo našli tisti del fizičnih dokazov, s pomočjo katerih lahko brez dvoma začnemo sestavljati zgodbo Stonehengea,« je povedala arheologinja Heather Sebite. Namen poti, ki je vodila od Stonehengea do reke, sicer ni popolnoma jasen, arheologi pa domnevajo, da je služila kot nekakšna procesijska pot.
Da gre za pomembno najdbo je potrdil še znanstvenik, ki ni povezan z ekipami Angležev, ki se že dolga leta ukvarjajo s Stonehengem. Odkrita avenija naj bi bila tako po mnenju arheologa Mikea Parker Pearsona zgrajena ob solsticijski osi. Po njegovem mnenju naj bi vodila od Stonehengea proti točki, kjer sonce zaide ob zimskem solsticiju.
Odkritje te le 30 centimetrov široke in nekoliko manj kot 3 kilometre dolge potke naj bi potrjevalo, da je bil ta spomenik včasih okrogel. To pa bo morda ovrglo teorijo, da nikoli ni bil dokončan.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV