Moskisvet.com
Ozonska luknja

Zanimivo

'Stanje je veliko slabše, kot smo mislili!'

N.J.
15. 04. 2016 13.03
10

Močno bobnenje je nedavno opozorilo na strašanske učinke dvigovanja morske gladine, zaradi česar bi lahko v prihodnje nekateri poseljeni deli Zemlje postali popolnoma nenaseljivi, poroča CNN.

Ozonska luknja
Ozonska luknja FOTO: NASA
Eno zadnjih poročil, objavljeno v znanstvenem časniku Nature, navaja, da bi lahko zaradi taljenja ledu na Antarktiki gladina morja narasla za približno 1 meter do konca tega stoletja. Kot poročajo, naj bi bile s taljenjem še preostalih ledenikov na drugih delih sveta posledice še hujše: gladina bi se lahko dvignila celo 1,5 do 1,8 metra do konca stoletja, napoveduje študija ZN iz leta 2013.

Gre za precej drzno, a strašljivo napoved, ki pa za zdaj ni in ne more biti natančna. Merijo, koliko se je zmanjšal določen ledenik, pretvarjajo v mililitre in nato preračunajo, koliko bi to lahko pomenilo v centimetrih oziroma celo metrih. »Iščemo možnost novega načina ocenjevanja naraščanja višine morske gladine, pri čemer bi namesto v mililitrih lahko naraščanje letno odčitavali v centimetrih, saj bi bili tako bolj natančni,« je komentiral Robert DeConto z univerze Massachusetts Amherst, sicer eden od avtorjev študije. »Bi lahko zgradili zidove, nasipe dovolj hitro, da bi se zavarovali? Skrbi nas, ker bi morali razmišljati prej o umiku s številnih lokacij, ne pa o geoinženiringu.«

DeConto in David Pollard z univerze v Pensilvaniji v svoji študiji napovedujeta, da bo do leta 2500 zaradi taljenja ledu na Antarktiki gladina narasla za kar 15 metrov. »Na koncu bomo, če se bodo uresničile najbolj črnoglede napovedi, na novo risali meje obal na zemljevide,« je DeConto izjavil za CNN.

Do sredine prihodnjega stoletja bi se lahko samo zaradi toplogrednih plinov gladina zviševala po 30 centimetrov na desetletje, še pravita avtorja študije. »Najbolj na udaru je Severna Amerika, glede na to,da se led najhitreje tali na zahodnem delu Antarktike.«

DeConto napoveduje industrijski bum: rušiti bo treba obrate in jih postavljati na višje terene. »A za zdaj še imamo nekaj časa, da zmanjšamo emisije in omejimo emisije toplogrednih plinov. Kar je dobra novica. Študija kaže, da bi bilo v najslabšem primeru veliko huje, kot smo domnevali pred nekaj leti, še vedno pa ima pri vsem politika veliko vlogo in lahko vpliva na prihodnost.«

Nedavno je svojo študijo predstavil tudi National Snow and Ice Data Center. V poročilu je zapisal, da taljenje ledu na Antarktiki pomeni resno težavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648