Sliši se romantično, vendar po vsej verjetnosti ne gre za izgubljeno mesto.
Na dnu Indijskega oceana ležijo ’posmrtni’ ostanki kopnega, ki je nekdaj povezovalo Indijo in Madagaskar. Pas kopnega se je odlomil in postopoma potonil pred približno 70 milijoni let, ko sta Madagaskar in Indija od superkontinenta ’Rodinije’ odplavala vsak na svoj konec, vrzel pa je zapolnil t. i. Maskarenski plato. Prvi znaki, ki so nakazovali, da se ostanki kopnega nahajajo na dnu oceana, so bili kosi kamnin, ki jih je naplavilo na obalo Mauritiusa, ki jo prekrivajo zgolj devet milijonov let stare vulkanske kamnine. Gre za skoraj dve milijardi let stare kamnine, ki so nekdaj sestavljale izgubljeni kontinent. Kamnine je na plan po vsej verjetnosti ’izbezala’ globokomorska vulkanska aktivnost, izgubljeni kontinentalni ’most’ pa so geologi poimenovali ’Mauritia’.
Sumijo, da je Mauritia zakopana 10 kilometrov pod površjem tega otoka. Zemeljska skorja je tam nenavadno debela, kar potrjujejo tudi meritve gravitacijskega polja. Namesto pet do deset kilometrov, znaša debelina na tem mestu kar 30 kilometrov.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV