To je razkrila sonda Cassini in pri NASI verjamejo, da je v notranjosti lune tekoča voda. Ker je Titanova atmosfera polna kemikalij, ki bi lahko ustvarile življenje, obstaja možnost, da bi se lahko v oceanu skrivalo življenje.
Najdba sicer še ni popolnoma potrjena in lahko, da je voda v zamrznjenem stanju, a vsi podatki kažejo, da gre za tekočo vodo. Oceani naj bi bili okoli 50 do 100 kilometrov pod površjem. Znanstveniki še ne vedo, ali ti oceani 'hranijo' jezera na površju, ki so v glavnem sestavljeni iz metana in etana.
„To postavi Titan na prvo mesto vesoljskih objektov, ki bi lahko vsebovali življenje zunaj Zemlje,“ je dejal Jonathan Lunine z Univerze Cornell. Ena od kandidatk je tudi luna Evropa, ki kroži okoli Jupitra.
Znanstveniki še ne vedo, ali se ocean dotika skalnatih tal ali pa je ujet med plastmi ledu. V tem primeru bi bil odrezan od mineralov in temperature, ki bi bila primerna za ustvarjanje življenja.
Znanstveniki so zaznali, da se Titan nekoliko stisne skupaj, podobno kot se to zgodi z Zemljo zaradi lunine gravitacije in ker vsebuje oceane. Posledica je plimovanje.
Saturnov vpliv na Titan naredi 10-metrsko razliko, kar bi bilo nemogoče, če bi bila luna trdna. Simulacija je pokazala, da je to možno le, če je notranjost napolnjena z vodo.
22. julija bo Cassini znova v bližini lune in takrat bodo znanstveniki dobili nove podatke o tej čedalje bolj zanimivi luni.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV