Moskisvet.com
Razglednica iz vesolja - 10

Zanimivo

Ruskima kozmonavtoma uspel neponovljiv podvig

A.M.
13. 08. 2013 08.10
10

Kaj je največji mejnik, ki smo ga ljudje postavili v vesolju? Prvi človek v vesolju? Prvi vesoljski sprehod? Pristanek na Luni? Mednarodna vesoljska postaja? Obisk Marsa? Mnenja so deljena.

Ruska vesooljska postaja Salyut 7.
Ruska vesooljska postaja Salyut 7. FOTO: Wikipedia
Medtem, ko ameriško pustolovščino Apolla 11 pozna ves svet, je ruska odprava Soyuz T-15 praktično nepoznana. Dvema kozmonavtoma Leonidu Kizimu in Vladimirju Solovyovu je davnega leta 1986 uspelo nekaj, kar ni prej ne kasneje uspelo nikomur več.

Vesoljsko plovilo Soyuz T-15 je nosilna raketa Soyuz-U2 v vesolje ponesla 13. marca 1986. Po dveh dneh je 7-tonsko plovilo kot prvo obiskalo rusko vesoljsko postajo Mir. Kozmonavta sta na njej ostala 51 dni, v tem času pa sta pričakala in raztovorila dve samodejni plovili Progress.

Kizim in Solovyov sta otovorila Soyuz T-15 s potrebnimi pripomočki in rastlinami, ki so jih vzgojili na Miru in se 5. maja podala na pot proti zapuščeni vesoljski postaji Salyut 7, ki je brez nadzora krožila okrog Zemlje. Po 29 urah je T-15 ’parkiral’ na zamrznjeni vesoljski postaji.

Leonid Kizim in Vladimir Solovyov
Leonid Kizim in Vladimir Solovyov FOTO: Wikipedia

Kozmonavta sta vključila sisteme za podporo življenjskih funkcij in stabilizacijo postaje ter se lotila dela, ki ga predhodna posadka zaradi bolezni ni mogla končati. Ob njunem prihodu je bila temperatura v notranjosti tako nizka, da je nista mogla izmeriti z nobenim instrumentom. Na postaji sta ostala 50 dni, izpeljala vrsto znanstveni poskusov, dva vesoljska sprehoda in zbrala merilne naprave, vzorce in izsledke predhodne odprave. Največ časa sta posvečala vohunski pripravi ’Pion-K’, ki je bila sestavni del plovila Kosmos 1686, ki je bilo spojeno s Salyutom 7. ’’Optična naprava je kompenzirala gibanje vesoljske postaje glede na površje Zemlje. Z njo si lahko opazoval, kako se po krovu ameriških letalonosilk sprehajajo vojaki, posnetke pa je kasneje uporabila vojska.’’ je povedal Solovyov. Skupno sta na krov Soyuza T-15 odnesla 400 kg opreme, instrumentov in celo kitaro, ter se s tovorom vrnila nazaj na Mir, kjer sta nadaljnjih 20 dni opazovala Zemljo.
Kosmos 1686 - vesoljsko plovilo za 'podrobno' opazovanje površja Zemlje.
Kosmos 1686 - vesoljsko plovilo za 'podrobno' opazovanje površja Zemlje. FOTO: Wikipedia


Na rodni planet sta se vrnila po 125 dneh v vesolju. Ker sta kozmonavta potovala z zastarelim plovilom Soyuz-T, sta vsa približevanja in združevanja z obema postajama opravila ročno. To je bil zadnji obisk vesoljske postaje Salyut 7, ki so jo mesec dni kasneje strmoglavili na Zemljo, njene ostanke pa so našli na območju Argentine. Obenem je bila odprava Soyuz T-15 prvi človeški obisk na postaji Mir, vse nadaljnje odprave pa so uporabljale izboljšano plovilo Soyuz-TM, ki je bilo opremljeno s sistemom za samodejno združevanje z ostalimi plovili.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549