Moskisvet.com
Almaz

Zanimivo

Zakaj so streljali na ruski vesoljski postaji?

A.M.
23. 09. 2013 15.11
4

Človek bi mislil, da so Zemljine orbite kraj spokoja, znanosti in sloge. Astronavti vseh narodnosti sodelujejo v znanstvenih projektih in gradijo prihodnost za vse človeštvo. Vendar vedno ni bilo tako.

Almaz - 2
Almaz - 2 FOTO: Wikipedia
Filmi o agentu Jamesu Bondu vsebujejo vsaj nekaj resnice. V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila hladna vojna v polnem razmahu, so Rusi eksperimentirali z vesoljskimi postajami.

Zloglasni Almaz

Tajni vesoljski program so poimenovali Almaz. Zajemal je tri ’znanstvene’ odprave, ki naj bi preizkušale možnosti vesoljskega vohunjenja. Vesoljske postaje so zamaskirali v znanstvena plovila Saljut, kar pa ne pomeni, da niso bile primerno opremljene.

Postaje Saljut 2, Saljut 3 in Saljut 5 so izstrelili med leti 1971 in 1974. Vsaka naj bi gostila tričlansko človeško posadko, ki bi na njen prebila 3 mesece. Cilje so le delno uresničili. Saljut 2 (Almaz 101.1) so izstrelili v aprilu 1973, okvara na plovilu pa je povzročila dekompresijo in onemogočila postajo, tako da na njo ni nikdar stopila človeška posadka.

Almaz - 3
Almaz - 3 FOTO: Wikipedia

Almaz - 6
Almaz - 6 FOTO: Wikipedia
Leto dni kasneje so v vesolje poslali Saljut 3 (Almaz 101.2). Deset dni kasneje se je v plovilo vkrcala posadka Sojuza 14. Preverili so vse sisteme, delovanje človeškega organizma v breztežnostnem prostoru in delovanje sistemov za prečiščevanje tekočin. Večino časa so posvetili javnosti prikritim vojaškim eksperimentom. Z zmogljivimi kamerami so slikali predmete, ki so jih razpostavljali v vesoljskem oporišču v Bajkonurju. Drugi odpravi ni uspela združitev s postajo, zato so misijo prekinili. Saljut 3 so strmoglavili leta 1975.

Saljut 5 (Almaz 103) v orbito utirili junija 1976. Obiskali sta ga dve posadki, iztirili pa so ga leta 1977.

Vojaško naravo teh postaj je nedvoumno razkrivala oborožitev. Vsa plovila so bila oborožena s 23-milimetrskim topom Rikhter. Izposodili so si ga pri bombniku Tu-22, v minuti pa je lahko izstrelil do 2.600 nabojev. Top so namestili na zunanjost postaje, opremili pa so ga z 32 naboji. Za usmerjanje je bilo potrebno premikati celotno postajo. Preizkusili so ga tik pred koncem misije, ko na postaji ni bilo človeške posadke, saj so se bali morebitnih poškodb zaradi tresljajev in hrupa. S topom so streljali na odsluženi satelit, prihodnje plovila pa so nameravali oborožiti z dvema raketama, vendar so program k sreči opustili.

23-mm top so si izposodili pri bombniku Tu-22.
23-mm top so si izposodili pri bombniku Tu-22. FOTO: Wikipedia

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630