Jezero Vostok je že 20 milijonov let odrezano od preostalega sveta. Leži namreč pod 3.769 metrov debelo ledeno odejo na Antarktiki. Je največje jezero, od približno 400 jezer, ki so jih zaznali pod ledenim površjem.
Ruski znanstveniki so podvig primerjali s človeškim pristankom na Luni in primerjava je verjetno res na mestu. Rusi so namreč za podvig potrebovali kar dve desetletji. Glavni namen raziskave je poiskati morebitna živa bitja, ki so se morda razvijala vzporedno s preostalimi živimi bitji na Zemlji. Iskanje življenja v teh jezerih je primerljivo z iskanjem življenja v vesolju. Vostok je morda ključ do popolnoma drugačnega razumevanja življenja kot ga poznamo do sedaj.
Pogoji pod ledom so precej podobni kot so tudi na Marsu, Jupitrovi luni Europi in Saturnovi luni Enceladus.
Jezero Vostok je dolgo okoli 250 kilometrov in 50 kilometrov široko. Voda je dovolj topla, da ostane v tekočem stanju, zaradi geotermalne energije na dnu in tudi zaradi tega, ker led deluje kot neke vrste odeja. Ruski raziskovalci pričakujejo kemotrofne bakterije, ki so zmožne preživeti v popolni temi. Takšne bakterije so obstajale pred milijoni leti, a te v jezeru so sledile popolnoma drugačnemu razvoju kot bakterije drugod po svetu.
Raziskovalna postaja Vostok leži kar 3.300 metrov nad morjem in temperature na tem področju dosegajo -89 stopinj Celzija, kar je podvig še dodatno otežilo. Največji strah pri vsem skupaj pa je ta, da so znanstveniki, s tem, ko so prebili led, kontaminirali jezero. A Rusi so prepričani, da se to ni zgodilo.
Ruski znanstveniki so sedaj uspeli pregledati prve vzorce in ti žal niso vsebovali življenja. Vendar še niso vrgli puške v koruzo, saj se lahko mikrobi 'skrivajo' globlje. Kmalu naj bi dobili vzorce iz večjih globin jezera in upajo, da bodo tam našli tudi živa bitja.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV