Prvo takšno elektrarno nameravajo zagnati že leta 2016, poganjala pa jo bosta dva reaktorja, ki sicer poganjata ledolomilce razreda Taymyr. Za gorivo jima služi 40 oz. 90 % obogateni uran 235, proizvedla pa bosta 70 MW električne (NEK Krško ima nazivno moč 676 MW) ali 300 MW toplotne energije. Prvo takšno elektrarno izdelujejo v ladjedelnici v Sankt Peterburgu. Ko bo končana, bo v dolžino merila 144 metrov, v širino 30 m in v višino 10 m, tehtala pa bo 21.500 ton. Plovilo bo z električno energijo in pitno vodo oskrbovalo območja z naftnimi vrtinami in naselja z do 200.000 prebivalci.
Življenjska doba takšne elektrarne naj bi znašala 40 let, gorivne palice bo potrebno zamenjati vsake 3 leta, investicija naj bi stala 200 milijonov evrov, z njo pa bo upravljala 70-članska posadka. Ko bo ’Akademik Lomonosov’ dokončno zgrajen, ga bodo odpeljali na območje Kamčatke. Takšne elektrarne niso primerne zgolj za odročna območja, pač pa so primerna tudi za gosto naseljena ozemlja in kraje, ki jih ogrožajo potresi in tsunamiji.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV