Moskisvet.com
Jedrska fuzija - 2

Zanimivo

Revolucija: izdelali 'neskončni' vir energije!

A.M.
14. 10. 2013 08.17
13

Neskončen vir poceni energije tiči v fuziji. Vsaj nekateri znanstveniki so v to trdno prepričani. Če je do sedaj ta tehnologija zahtevala ogromno količino električne energije, rezultati pa so bili vse prej kot zadovoljivi, so ameriški znanstveniki dosegli revolucionarni preboj!

Jedrska fuzija - 1
Jedrska fuzija - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca
Fuzija ali jedrsko zlivanje je postopek, pri katerem se več lažjih atomskih jeder združi v težja jedra. Postopek je nasprotje tehnologije sodobnih jedrskih elektrarn, kjer iz težjih jeder nastajajo lažja atomska. Ob zlivanju jeder se sprosti ogromna količina energije, stranski produkt je neškodljivi helij, postopek pa zagotovo deluje. Kako smo lahko prepričani? Najbližji delujoči fuzijski reaktor najdemo v oddaljenosti 150 milijonov kilometrov, imenuje pa se Sonce.

Poustvarjanje razmer, ki vladajo na nam najbližji zvezdi, je malce zapleteno – fuzijske reakcije v središču Sonca potekajo pri temperaturi 15 milijonov stopinj Celzija in tlaku 35.000 megabarov! Takšne razmere poskušajo poustvariti v ameriškem državnem laboratoriju za energijo s pomočjo najmočnejšega laserja na svetu. Iz orjaka z močjo 500 teravatov, ki meri kot tri nogometna igrišča, so v majhno kapsulo vodikovih izotopov s premerom 2 mm, v kateri so vodik stisnili do gostote svinca, izstrelili 192 žarkov. Vodik so segreli na temperaturo 6 milijonov stopinj Celzija. Ob tem je vodik sprostil količino energije, ki je prvič presegla količino vložene energije. Uspeh, ki ga niso zabeležili še pri nobenem od obstoječih fuzijskih reaktorjev.

Vodik je stisnjen na gostoto svinca.
Vodik je stisnjen na gostoto svinca. FOTO: Arhiv proizvajalca

Največja težava pri tovrstnih reaktorjih je vzdrževanje primerne delovne temperature. Za učinkovito fuzijo se morajo izotopi ogreti na vsaj 11 milijonov stopinj Celzija, to pa terja ogromno električne energije. Kljub temu nameravajo do leta 2026 zagnati fuzijski reaktor, ki bo iz polovice grama vodikovega goriva in 50 MW vložene električne energije iztisnil 500 MW električne energije.
Jedrska fuzija - 6
Jedrska fuzija - 6 FOTO: Arhiv proizvajalca


Čeprav je sprva slabo kazalo, se bo, kot kaže, Američanom investicija vseeno obrestovala – v laboratorij so leta 2008 vložili 2,5 milijarde evrov, obratovalni stroški pa so do danes znašali še dodatno milijardo evrov.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549