Razpršilo za nos, ki vsebuje hormone, naj bi v partnerske odnose prinašalo srečo in pozitivno energijo, trdijo strokovnjaki. Študija, ki so jo opravili, je namreč pokazala, da vdihovanje zmesi, ki vsebuje hormon oksitocin, na ženske vpliva tako, da se med prepiranjem umirijo in postanejo bolj prijateljske, moški pa občutljivejši in bolj pozitivno naravnani. Oksitocin je sicer hormon, ki se običajno proizvaja med seksom, ob občutenju spolne privlačnosti, zaupanja in samozavesti. Takrat se sprošča v kri, pri nosečnicah spodbuja proizvodnjo mleka ter pri doječih materah ustvarja vez med njo in dojenčkom.
Strokovnjaki so v sklopu raziskave, rezultati katere so bili objavljeni v reviji Social Cognitive and Affective Neuroscience, proučevali vpliv hormona oksitocina na stres in avtonomni živčni sistem med prepiranjem s partnerjem, ko se močno poveča srčni utrip, prav tako pa se poviša tudi krvni tlak. V raziskavi je sodelovalo 47 parov, poročenih in takšnih, ki so živeli v skupnem gospodinjstvu leto dni ali več, starih od 20 do 50 let. Morali so si izbrati temo, za katero so vedeli, da bo pripeljala do konflikta, zatem pa so morali vdihniti ali novo razpršilo ali placebo. Po 45 minutah so ostali sami v sobi, pogovor oziroma prepir pa so raziskovalci snemali.
Raziskovalci so si nato ogledali posnetke, sodelujočim pa odvzeli vzorce sline in preverili, katere substance so v slini ter kako deluje njihov živčni sistem. Rezultati so pokazali, da so za razliko od oseb, ki so vdihnile placebo, bile ženske, ki so vdihnile oksitocin, veliko bolj prijateljske in manj zahtevne, moški pa pozitivnejši in bolj pripravljeni na sodelovanje.
Delovanje živčnega sistema se je pri ženskah umirilo, medtem ko je aktivnost živčevja pri moških narasla. Kot pravijo raziskovalci, naj bi ženske namreč bile med prepiri pogosteje zahtevnejše in bolj 'tečne', medtem ko se moški večkrat umaknejo, hormon oksitocin pa naj bi pomagal ženskam, da se umirijo, medtem ko naj bi moški z njegovo pomočjo bili bolj pripravljeni sodelovati.
Kavita Vedhara iz nottinghamske univerze verjame, da je študija dokazala, da oksitocin zmanjšuje žensko čustveno in psihološko razburjenost po prepiru, medtem ko pri moških deluje ravno nasprotno. Ti so bili namreč pripravljeni na pogovor in sodelovanje, njihovo vedenje pa je bilo pozitivnejše.
Raziskovalci si sedaj želijo odkriti še druge pozitivne učinke hormona oksitocina na pare, ki se veliko prepirajo. "Povsem mogoče je, da je učinek oksitocina zgolj kratkoročen, a vendar je to že dovolj, da umiri prepir in pomiri razvneto kri. Ni pa znano, če hormon tudi pomaga rešiti težave, ki privedejo do prepira," je povedala Vedharova.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV