Avstralski znanstvenik dr. Karl Kruszelnicki pravi, da za vsem skupaj stojijo le človeške napake. Izpostavil je zgodovinske primere, pri katerih so bile slabe vremenske razmere.
Kot izpostavlja, ni nikakršnih dokazov o paranormalnem dogajanju. Ne obalna straža US Coast Guard ne NOAA (ameriška vladna organizacija za oceansko in atmosfersko administracijo, The National Oceanic and Atmospheric Administration) nimata nikakršnih podatkov o nenavadnih dogodkih na tem območju. Kot trdi, se odstotek izginotij pravzaprav sklada z odstotkom podobnih primerov na drugih približno enako dobro obiskanih območjih.
Izginotja naj bi se dogajala ob slabem vremenu in zaradi težav z navigacijskimi sistemi, pravi dr. Kruszelnicki. "Glede na število izginotij je območje Bermudskega trikotnika enako kot vsa druga območja na svetu," je pojasnil. "Je v bližini ekvatorja in Amerike, tukaj je veliko prometa." Spomnil je na dogodke iz leta 1945, ko je izginila skupina letal in celo reševalna ekipa, ki so jo poslali za njimi. Kot trdi, reševalno letalo pravzaprav ni izginilo – videli naj bi ga eksplodirati. Dodal je še, da so bili krivi piloti, češ da med njimi ni bilo izkušenih. "Vreme je bilo res slabo. Bili so 15-metrski valovi," je dejal.
Človeška napaka ali metan?
Številni znanstveniki so trdili, da so za izginotja 'krivi' posebni oblaki, ki naj bi ustvarjali nekakšne zračne bombe, močni sunki vetra (270 km/h), ki se pri tem ustvarijo, pa naj bi bili pogubni za letala.
Leta 2010 se je pojavila teorija, da je glavni krivec za nepojasnjene dogodke v Bermudskem trikotniku metan. Plin, ki ga je tam v izobilju, naj bi, kot sta trdila profesor Joseph Monaghan in njegov študent David May z univerze Monash v Avstraliji, povzročal izginotja letal in ladij. Na morskem dnu med obalo Portorika, jugovzhodno obalo Miamija in otočja Bermuda so pomembne količine metana, opaziti pa je tudi sledi številnih izbruhov plina. To naj bi se dogajalo zaradi tektonskih premikov, ko so nastale razpoke na morskem dnu. Posebni mehurji metana naj bi bili po njunih ugotovitvah tako veliki, da bi z lahkoto prevrnili ladjo. Kako bi s tem pojasnili letalske nesreče? Metan bi lahko povzročil tudi hude poškodbe letalskih motorjev in s tem strmoglavljenje. Te ugotovitve, temelječe na oceanografskih raziskovanjih, sta znanstvenika objavila v strokovni reviji American Journal of Physics.
V 60. letih prejšnjega stoletja je raziskovalec morij Ivan Sanderson popisal vse kraje na svetu, kjer so skrivnostno izginjale ladje in letala. Poleg Bermudskega trikotnika se je to dogajalo še ponekod v Japonskem in Severnem morju, med Evropo in Veliko Britanijo. Na vseh teh mestih so oceanografske raziskave pokazale velike količine metana in sledi izbruhov. To tudi potrjuje tezo Monaghana in Maya.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV