Nasa je pred kratkim preizkusila šobe za vbrizg raketnega goriva, ki so jih natisnili s 3D tiskalnikom. Tovrstna tehnologija je našla pot tudi na področje, kjer sta varnost in zanesljivost na prvem mestu. ’Natisnjena’ raketa je z izgorevanjem mešanice raketnega goriva in kisika proizvedla 89 kN potiska, kar je nekoliko več, kot zmore reaktivni motor vojaškega lovca ob polni obremenitvi.
Seveda Nasinih 3D tiskalnikov ne moremo primerjati s ’civilnimi’ tiskalniki. Medtem, ko slednji uporabljajo ’črnilo’ iz posebnih smol, so sestavni deli raketnih motorjev natisnjeni s pomočjo kovin v prahu, ki jih utrdijo s pomočjo laserja. Inženirji so z rezultati zadovoljni, vendar je to šele začetek. Natisnjene površine so, v primerjavi s strojno obdelanimi, še zelo grobe, vendar bo težavo odpravil razvoj tehnologije. Ta bo omogočila tiskanje bolj kompleksnih sestavnih delov, takšni postopki bodo močno pocenili raketne prevoze, v primerih okvare pa si bodo astronavti v prihodnje lahko sami natisnili okvarjene sestavne dele kar v vesolju.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV