Ledeni mož
Izkazalo se je, da gre za naravno ohranjeno mumijo iz bronaste dobe. Posmrtni ostanki so pripadli moškemu, ki je živel 3.300 let pred našim štetjem in je umrl v starosti 45 let. 1,65 m visok in 50 kg težak moški je živel na območju ötztalskih alp, po katerih so ga tudi poimenovali. Podroben pregled trupla pa je razkril marsikaj. V urah pred smrtjo je zaužil meso kozoroga in jelena, zeliščni kruh. koreninice in sadje. Nikakor ni bil dobrega zdravja, saj je imel očrnjena pljuča, njegov organizem je vseboval visok odstotek bakra in arzena (verjetno je bil kovač), imel je črevesne zajedavce, v mesecih pred smrtjo je trikrat prestal razne bolezni, njegovo zobovje je bilo v obupnem stanju, trpel pa je tudi za laktozno intoleranco.
Ötzi ni umrl naravne smrti. Na telesu so našli modrice, poškodbe glave in ureznine po rokah, v levi lopatici pa so našli vbodno rano, ki naj bi jo zadala puščica. Če mož že ni izkrvavel, pa ga je zagotovo pokončal močan udarec po glavi. Znanstveniki še vedno ugibajo ali je ledeni mož žrtev zahrbtnega umora, boja ali morda celo obrednega žrtvovanja. Njegovo truplo naj bi po smrti prenesli iz doline na višino 3.200 metrov.
Zapleti po 'reševalni akciji'
Nemška zakonca Simon, ki sta Ötzija našla, sta zahtevala nagrado, ki naj bi znašala 25 odstotkov vrednosti mumije. Predstavniki tirolske regije so zahtevo zavrnili in jima ponudili simbolično nagrado v višini 5.000 evrov. Nemca sta vložila tožbo, v kateri sta zahtevala 220.000 evrov, med procesom pa sta se pojavili še dve priči, ki sta zahtevali del nagrade, saj naj bi ravno oni zakonca opozorili na truplo v ledu. Šlo je za slovensko alpinistko Magdaleno Mohar Jarc in Švicarko Sandro Nemeth. Slednja naj bi ob odkritju na mumijo celo pljunila in je v preiskavi zahtevala DNK analizo, ki so jo preiskovalci zavrnili. Obe ženski je sodišče zavrnilo, Nemcema pa so na koncu plačali 170.000 evrov nagrade.
Je Ötzi preklet?
Najbolj ohranjeno naravno mumijo spremlja tudi kopica skrivnostnih smrti. Prva žrtev je bil forenzični patolog Rainer Henn, ki je mumijo z golimi rokami položil v krsto. Umrl je v prometni nesreči leto dni po odkritju, ko je bil na poti na seminar, kjer naj bi predstavil izsledke njegovih raziskav. Sledil mu je njegov gorski vodnik, ki naj bi se z mumijo fotografiral. Med plezanjem ga je pokopal plaz. Kot tretji je umrl avstrijski režiser Rainer Hölz, ki je o reševalni akciji posnel dokumentarni film
Četrta žrtev je bil Ötzijev najditelj Helmut Simon. Ko se ni vrnil s pohodniškega izleta, so sprožili reševalno akcijo, osem dni kasneje pa so ga našli v strugi potoka, položaj njegovega telesa pa naj bi srhljivo spominjal na položaj 'ledenega moža'. Le nekaj ur po njegovem pogrebu je umrl gorski reševalec, ki je vodil iskanje pogrešanega Nemca. Sledil je vodja znanstvene ekipe, ki je preiskovala mumijo v Innsbrucku, kot zadnja, sedma žrtev pa je 'prekletstvu' podlegel Tom Loy, ki je preučeval Ötzijevo kri.
Naključje ali se ledeni mož res maščuje, ker so udeleženi zmotili njegov večni počitek? V reševanju in preiskovanju posmrtnih ostankov je sodelovalo več sto ljudi in povsem verjetno je, da bo v prihodnjih letih umrl še kdo. Tako pač je.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV