Moskisvet.com
SR-71 - 2

Zanimivo

Pol stoletja stara 'kripa' še vedno najhitrejša

A.M.
24. 10. 2013 07.59
17

Veste, katero je najhitrejše letalo na svetu? Ne boste verjeli, a to je še vedno 50 let stara 'črna ptica', ki je bila zmožna poletov s trikratno hitrostjo zvoka. A davek za hitrost nikakor ni bil zanemarljiv.

SR-71 - 8
SR-71 - 8 FOTO: Arhiv proizvajalca
Je to sploh še letalo? Morda vesoljsko plovilo? Raketa? Batmanovo prevozno sredstvo? Ne! Gre za Lockheedovo izvidniško letalo, legendarnega SR-71 'Blackbird'. Dete hladne vojne je kljub petim križem še vedno tako radikalno, da se takšnega projekta dandanes ne bi lotil nihče. Tehnološki fosil iz časov, ko denar ni bil pomemben, divje sanje posebnežev pa so se dejansko lahko uresničile.

33 m dolgo letalo je prvi poskus t. i. nevidne tehnologije, ki je omogočala manjši radarski odtis letala. Ko so leta 1960 nad Sovjetsko zvezo sestrelili ameriško vohunsko letalo U-2, so v ZDA obveščevalne službe staknile glave in sklenile, da potrebujejo novo vohunsko letalo. Razvoj je prevzel Clarence Leonard Johnson, ki si je, tudi po današnjih merilih, zamislil neverjetno letalo – super hitro, nevidno in polno eksotičnih materialov.

SR-71 - 9
SR-71 - 9 FOTO: Arhiv proizvajalca

Leta 1964 je prvič poletelo skrivnostno letalo, obarvano v temno modro barvo, zaradi katere se ga je oprijel naziv 'črna ptica'. Trup so izdelali iz magnezija in kompozitnih materialov in ga obdali s posebnim materialom, ki je absorbiral radarske valove, v gorivo pa so dodajali cezij, ki je zmanjšal radarsko vidljivost izpušnih plinov. SR-71 je prinesel revolucionarno obliko, ki je omogočala visoke hitrosti, nevidnost in verjetno povzročila marsikatero videnje NLP. Razpon kril je znašal 17 m, tehtalo je dobrih 30 ton, z njim pa sta upravljala pilot in strokovnjak za izvidniške sisteme.

Pogonu so namenili posebno vrsto motorjev Pratt & Whitney J58-1. Sleherni od obeh motorjev je zagotavljal 151 kN potiska. Črno ptico sta pri hitrostih preko 3.500 km/h pognala do 26 km visoko in preko 5.000 km daleč.

SR-71 - 12
SR-71 - 12 FOTO: Arhiv proizvajalca

Neverjetno, a resnično

SR-71 spremlja kopica neverjetnih dejstev, ki so se dolgo skrivala pod oznako 'strogo zaupano'.

- Letalo ni bilo oboroženo. Če so tipala zaznala približevanje nevarnega izstrelka, je pilot preprosto pospešil na hitrost 3,5 macha (4.300 km/h). Takrat ni bilo izstrelka, ki bi dosegel takšno hitrost.

- Pristajalni mehanizem je največji kovan kos titana, kar je bilo kdaj izdelanih. ZDA niso imele dovolj titana za izdelavo, zato so to kovino uvažali iz ... Sovjetske zveze.

- SR-71 na tleh je bil videti, kot da bo ravnokar razpadel – bil je poln špranj, iz katerih je iztekalo gorivo. Po vzletu, ko se je površina letala ogrela na primerno temperaturo, so rezervoarje še enkrat napolnili s pomočjo leteče 'bencinske črpalke'.

- Zunanjost letala se je segrela na 300°C, pilotska kabina pa bi se brez klimatske naprave ogrela na 120°C. Temperatura izpuha je znašala 1.800°C, vzdrževalno osebje pa se po pristanku nekaj časa ni smelo približati letalu.

- Vsi nadzorni inštrumenti so bili analogni.

- Oba člana posadke sta bila odeta v poseben skafander, ki je na velikih višinah omogočal preživetje. Znan je primer, ko je črna ptica razpadla na višini 24 km in hitrosti 3.700 km/h. Pilot je nesrečo preživel, kopilot je umrl zaradi težnih pospeškov. Član posadke je med vsakim poletom izgubil 3 kilograme telesne teže.

- Od 32 izdelanih letal sovražnik ni 'sklatil' nobenega .. 12 pa jih je strmoglavilo zaradi tehničnih težav, v večini primerov med testiranji. Po poročanju posadk, so na njih streljali več kot 1.000-krat. Večina letal je strmoglavila nad ZDA. V nesrečah so umrli trije člani posadke – eden zaradi okvare sedeža, drugi je po zasilnem pristanku v morju odprl vizir skafandra, v obleko je vdrla voda, kopilot pa je utonil (posnetek nesreče si oglejte v videu), zadnja žrtev je umrla zaradi težnostnih pospeškov med zasilnim pristankom.
- Blackbird še vedno drži hitrostni rekord za letalo na reaktivni pogon - 3.529,6 km/h.

- Med hladno vojno so opravili 3.551 poletov, z višine 24 km so na uro pregledali 260.000 kvadratnih kilometrov ozemlja. S te višine so razločili predmete do velikosti žogice za golf.

- V rezervoarje so lahko natočili 46.000 litrov goriva, povprečna poraba je znašala liter goriva na 100 metrov.

- SR-71 so uradno upokojili leta 1989, leta 1993 so ga ponovno vpoklicali za opravljanje nalog nad Srednjim Vzhodom in Severno Korejo. Letala so dokončno upokojili leta 1998, Nasa pa je dva primerka uporabljala še leto dlje.

- Smerni krmilo, ki je nekoč pripadlo SR-71 so na spletnem dražbenem portalu prodali za 800.000 evrov.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578