Izključno vegetarijanska prehrana zahteva kar nekaj razmisleka že pri ljudeh in strokovnjaki odsvetujejo, da bi se ljudje kar tako vrgli v tovrstno prehranjevanje brez nekoliko podrobnejšega premisleka. To velja še bolj za hišne ljubljenčke. Kljub temu mnogi lastniki poskušajo vsiliti svojim psom in mačkam vegetarijansko prehrano, pri tem pa ne upoštevajo znanstvenih dejstev.
Kaj bi dejal pes?
Nedavno so v eni od televizijskih oddaj, ki jo vodita Eammon Holmes in Ruth Lagsford testirali kaj ima raje pes z imenom Storm. Njegova lastnica Lucy Carrington je namreč prepričana, da lahko psi brez težav živijo z vegetarijansko dieto. Pravzaprav je celo trdila, da ima njen pes raje vegetarijansko hrano kot meso. Holmes pa jo je nato presenetil, ko je predlagal, da dejansko vprašajo psa kaj si misli o tem. Nastavili so mu meso in skupek kuhane zelenjave. Verjetno rezultat ni presenetljiv. Prikupen kuža se namreč zelenjave ni niti dotaknil, njegova lastnica pa je bila kar malce rdeča v obraz. Prisoten je bil tudi veterinar Scott Miller, ki je dejal, da ga moti predvsem, ker psi nimajo izbire in pač jedo, kar jim dajo lastniki. No, v tem primeru je Storm hitro pokazal kaj bi si želel. Zanimivo je tudi, da je Lucy priznala, da sama ni vegetarijanka.
Kaj pravi znanost?
Še zmeraj poteka debata ali so psi mesojedci ali vsejedci, zagotovo pa niso vegetarijanci. Pri mačkah debate ni, so namreč mesojedke. Dolgo časa so psi veljali za vsejedce, a nekatere študije so pokazale, da to njaverjetneje ne drži. Nenazadnje so volkovi v glavnem mesojedci, čeprav se tu in tam prehranjujejo z jagodami. Obstaja teorija, da imamo vsejedci daljši prebavni trakt kot mesojedci, saj naj bi potebovali več časa, da prebavimo določeno hrano. Psi po tej kategoriji nekako spadajo vmes med izključno mesojedce in vsejedce. Študija je tudi pokazala, da imajo psi tri gene, ki so povezani z razgrajevanjem žit, kar pomeni, da lahko jedo žita.
A vendarle se mnogi strokovnjaki bolj nagibajo k temu, da so psi mesojedci. Dolžina prebavnega trakta namreč naj ne bi imela vpliva. Bolj pomemben naj bi bil koeficient fermentacije. Rastlinojedci imajo veliko sposobnost pridobivati hranilne snovi iz rastlin, ker se te v prebavnem taktu fermentirajo. Mesojedci po drugi strani te sposobnosti skoraj nimajo. In v tem pogledu sta prebavna trakta psov in mačk zelo podobna. Oba imata nizko stopnjo koeficienta fermentacije.
Obstaja tudi cel kup drugih stvari, ki vsaj posredno dokazujejo, da so psi vendarle mesojedi. Že če pogledamo njihove zobe lahko vidimo, da so narejeni za lov ter trganje mesa in drobljenja kosti. Tudi njihovo obnašanje je v glavnem povezano z lovom. Tako kot večina mesojedcev lahko psi dolgo časa preživijo brez hrane. Zaradi vsega tega so mnogi strokovnjaki prepričani, da so psi pravzaprav povsem mesojedci.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV