Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Pele, plesale in seksale

U.K.
26. 12. 2011 09.42
0

Ljubitelje romantičnih filmov je pred časom navduševal film Gejša, ki nekako na pol pripoveduje zgodbo o japonskih kurtizanah. A kakšne so bile v resnici?

Gejše so se nekako izoblikovale okoli leta 600 našega štetja, le da so bile sprva pravzaprav bolj služabnice in so se imenovale saburuko. Nekatere med njimi so prodajale spolne usluge, tiste z višjo izobrazbo pa so svoje stranke zabavale z glasbo, plesom in tako naprej. Japonska kultura seksa nikoli ni smatrala kot tabu temo in v glavnem niso bili vezani na spolno razmerje s svojo ženo. Konfucij je smatral ljubezen kot relativno nepomembno. Samurajeva žena je morala biti ponižna, mirna ter skrbeti za dom in otroke. Moški se za mesene užitke niso zatekali k ženam, temveč h kurtizanam. Najvišja kasta prostitutk se je imenovala oiran, ki so nekakšna predhodnica gejš.

Izraz gejša se je začel uporabljati šele v 18. stoletju in prve gejše so bili moški, zabavljači, ki so zabavali goste, medtem ko so ti čakali na kurtizane (oiran). V mnogih primerih so bile kurtizane mlade najstnice, ki so znale peti, plesati in igrati inštrumente. Imenovale so se odoriko. Ko so dekleta presegla dvajseto leto, so začela uporabljati druga imena, med drugim tudi ime gejša. Prva znana gejša je bila prostitutka z imenom Fukagava, ki je živela okoli leta 1750. Bila je odlična pevka in izjemno popularna pri svojih strankah. Njej pripisujejo zasluge za popularnost gejš. Potrebno je povedati, da niso vse gejše prodajale svojega telesa, mnoge med njimi so bile izključno plesalke, pesnice, kaligrafinje, pevke ali pač umetnice tako ali drugače. Šele s prihodom zahodnjakov se je ime gejša začel uporabljati v kontekstu s prostitutko, saj so se mnoge japonske prostitutke predstavljale kot gejše. V določenem obdobju je bilo gejšam celo strogo prepovedano, da bi se prodajale kot prostitutke, saj so s tem zavarovali oiran, prostitutke z licenco.

V 19. stoletju pa so oiran začele izginjati, medtem ko so gejše začele prevzemati tudi njihovo vlogo. Gejše obstajajo še danes, tako ženske kot moški, razlika pa je, da je danes seksualno življenje gejše pač njena ali njegova stvar. Oglejte si nekaj fotografij, ki so bile posnete še v času gejš stare generacije!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648