Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Odkritje, ki pritegne, a ga ne morejo raziskati!

N.J.
24. 04. 2015 07.05
24

O otoku Severni Sentinel so pisali že leta 1771. Od tedaj je na tamkajšnji obali pristalo kar nekaj ladij, a dandanes domorodci niso veseli obiskov: obiskovalce namesto z odprtimi rokami sprejmejo s kopji in sulicami. A nič čudnega, saj zanje 'moderni' človek ne predstavlja nič drugega kot nevarnost.

Težko si predstavljamo, da na našem planetu še obstaja kraj, ki mu je sodobna civilizacija prizanesla. Internet, mobilni telefoni in računalniki so namreč že tako zakoreninjeni v naši kulturi, da si življenja brez njih skorajda ne znamo predstavljati. A vendar na oddaljenem in dokaj neraziskanem otoku obstaja popolnoma izolirana civilizacija, ki je moderen človek še ni 'pokvaril'.

Otok Severni Sentinel je del Andamanskega in Nikobarskega otočja v Bengalskem zalivu, med Mjanmarom in Indonezijo. Otok predstavlja dom izoliranemu plemenu, Sentinelom, ki je do tujega zunanjega sveta tako sovražno nastrojeno, da se otok uvršča med kraje, ki jih je na svetu najtežje obiskati. O Sentinelih je znanega zelo malo. Njihov jezik, kultura in naselja so praktično popolnoma neraziskana področja, o njih vemo le, da živijo v gostem gozdu, da se skrivajo pred zunanjim svetom, so lovci in nabiralci in ne kmetovalci. Prehranjujejo se s sadjem, ribami, gomolji, divjimi prašiči, kuščarji in medom, znanstveniki pa domnevajo, da otok poseljujejo že več kot 65.000 let.

Opazili 'male temnopolte može'

Avgusta leta 1981 je na grebenu v bližini otoka Sentinel nasedla ladja Primrose. Posadka, ki se z ladje ni premaknila, je na obali opazila "male temnopolte može, ki so nosili kopja in puščice ter na plaži gradili čolne", je po radiu sporočil kapitan ladje, ki je med drugim zaprosil tudi za orožje in pomoč. Orožja niso prejeli, k sreči pa je razburkano morje preprečilo, da bi otočani dosegli ladjo. Člane posadke so po tednu dni rešili s helikopterjem.

Prva pričanja iz leta 1771

Prvi zapisi o otoki Sentinel segajo v leto 1771, in sicer je o njih pisal britanski raziskovalec John Ritchie, ki je potoval mimo otoka. Homfray (administrator) je nato odpotoval na omenjeni kraj marca 1867. Istega leta je tja odpotovala še ena ladja, a je v bližini nasedla. Preživelo je 106 potnikov, ki so jih rešili člani kraljeve mornarice.

Drugič so tam pristali 27. avgusta 1883. Ob izbruhu Krakatoa so mislili, da gre za streljanje in zmotno mislili, da ladja Portman pošilja signal - klic na pomoč. Še ena posadka je pristala na otoku, pustila darove in se vrnila v Port Blair. Med januarjem 1885 in 1887 je sledilo še nekaj obiskov.

Dandanes popolnoma drugačna slika

Ne glede na to, kdo ste in zakaj ste se tam pojavili, vas naseljenci otoka Severni Sentinel ne bodo sprejeli z odprtimi rokami, temveč s sulicami in puščicami. Daril ne sprejemajo, niti v obliki hrane in oblačil, sovražno so se odzvali celo na pomoč pri odpravljanju posledic katastrofalnega cunamija, ki je leta 2004 divjal po Indijskem oceanu.

Tehnično gledano spada spada pod indijsko oblast, vendar pa se je po nekaj neuspešnih poskusih vzpostavljanja stika z otočani indijska vlada leta 1964 popolnoma umaknila. In čeprav se ob misli na otok marsikateremu znastveniku pocedijo sline, kot kaže, teh apetitov še dolgo ne bodo potešili. Obiski na otoku so namreč prepovedani. Še več, indijska mornarica ščiti območje okoli otoka in preprečuje, da bi se kdor koli, vključno s turisti, raziskovalci in predstavniki vlade, približal otočanom na manj kot tri milje (4,8 km).

 

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 616