Za ekstremno smučanje, paraski, turno smuko in podobne alternativne oblike je treba imeti najprej ustrezno opremo, dovolj znanja in izkušenj, nenazadnje pa tudi dovolj kondicije za spust po strmini. Ne spuščajte se v ekstremno smučanje, če niste dobro telesno pripravljeni.
Gora nikakor ne smete podcenjevati, tudi če imate za seboj že nekaj izkušenj, saj je narava nepredvidljiva. Vedno se pred odhodom dobro pozanimajte o razmerah. Če je napovedano slabo vreme, se smuki odpovejte oziroma jo preložite na naslednje dni. Poleg tega pa vsaj 3 dni po obilnem sneženju ne hodite v gore.
Bodite pozorni predvsem na tiste vremenske razmere, v katerih je velika nevarnost proženja plazov. Kaj hitro se pozimi, ko se snežne odeje v gorah nalagajo druga na drugo, zgodi, da se sproži snežni plaz. Praktično edina možnost, da v primeru snežnega plazu preživite, je, da so tam prisotni spremljevalci, opremljeni z lavinsko žolno, lavinsko lopato in lavinsko sondo. Z iskanjem in reševanje morajo pričeti takoj, saj je ob prihodu reševalne ekipe pogosto že prepozno.
Če se v hribe odpravljate pozimi, s seboj NUJNO vzemite lavinsko žolno, lavinsko lopato in lavinsko sondo. Z vsem trojim lahko teoretično žrtev najdete v 11 minutah, samo z žolno in ročnim odkopavanjem pa v okoli 2 urah. Po 60 minutah je živih le še 30 % zasutih.
Hodite po varnejših poteh in se držite načela, da če je bila ena pot varna za navzgor, ne sestopajte po drugi. Pri prečkanju pobočij je bolje odpeti varnostne paščke na smučeh in sneti palice z zapestij. Če vas je več, je najbolje, da pobočja prečkate po en naenkrat, tako plazovom ni izpostavljena celotna skupina, temveč le ena oseba, ostali pa v primeru nesreče lahko priskočijo na pomoč.
Če se odpravljate sami ali v skupini, vselej povejte prijateljem, znancem, domačim, kam greste in kdaj se vrnete, da bodo vedeli, kje vas lahko iščejo. Če je le možno, imejte vedno pri sebi mobilni telefon. Občasno se nekomu javite, da bodo vedeli, kje ste. Če je le mogoče, se pozimi v gore ne odpravljajte sami, temveč pojdite v družbi še koga, ki je kos temu izzivu in s katerim bosta poskrbela drug za drugega.
V primeru, da vas odnese plaz
Če se sproži plaz, se poskusite premakniti na rob plazu, če le zmorete, da vas sila 'vrže' ven. Skušajte se čim prej znebiti palic, cepina, nahrbtnika. Plavanje v plazu je najboljše za ostati na površju, čeprav žrtev hitro izgubi orientacijo, ker jo zaradi sile začne kaj hitro premetavati in obračati.
Z rokami skušajte ustvariti zračni žep, da si zagotovite vsaj nekaj kisika za dihanje. Za ta namen obstajajo tudi posebni nahrbtniki, ki se v primeru plazu napihnejo in ustvarijo zračni balon.
Ko se ustavite, pljunite, da ugotovite, kako ste obrnjeni. Gravitacijska sila namreč deluje tako, da bo slina vedno stekla navzdol. Predvsem pa poskusite ostati čim bolj mirni in se skušajte čim prej odkopati, če le morete.
Plaz je odnesel prijatelja
Potem takoj pričnite iskati in reševati prijatelja. Pokličite reševalce na pomoč, skušajte ugotoviti, kje ste žrtev nazadnje videli na površju, in skušajte s pomočjo lavinske žolne locirati žrtev, s sondo pa določite natančno pozicijo. Skušajte žrtev čim prej odkopati, saj vsaka sekunda šteje.
Najboljša rešitev je, da se nevarnim situacijam povsem izognete in se v gore odpravite, ko so razmere za to primerne.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV