Prva študija, opravljena v ZDA, se nanaša na preiskavo fosila, nedavno najdenega v Etiopiji, pri drugi, iz Leipziga, pa gre za analizo fosilov iz 50. let preteklega stoletja s pomočjo najmodernejših tehnik.
»V obeh študijah ugotavljajo, da se je rod Homo pojavil pred 700.000 leti,« je dejal paleontolog Lorenzo Rook z univerze v Firencah (Italija). »Ne gre za velikanski preobrat glede na to, kar smo vedeli do sedaj, ampak nove podrobnosti bogatijo poznavanje evolucije človeka.«
V prvi študiji so proučevali fosile Homo s primitivnimi lastnostmi, a že precej bolj razvitega od avstralopitka, najdenega leta 2013 v Etiopiji. Gre za najstarejše neposredno pričevanje o obstoju roda Homo, ki postavlja začetke človeške evolucije v čas pred 2,8 milijona let.
Druga študija, objavljena v Nature, je po drugi strani neke vrste 'revizija' preteklih raziskav s pomočjo analiz, opravljenih z najmodernejšimi tehnikami, med katerimi so računalniška tomografija, 3D vizualizacija in drugi načini, ki jih v 50. letih preteklega stoletja še niso poznali.
V obeh raziskavah so znanstveniki ugotovili, da je treba čas, kdaj se je pojavil prvi Homo kot nova veja avstralopitka, postaviti na novo. Rod Homo, ki mu pripadamo, naj bi bil tako pol milijona let starejši, kot so znanstveniki do sedaj mislili.
Nova časovna opredelitev iz druge študije se ujema z raziskavo fosila, leta 2013 najdenega na območju Ledi-Gerau. »Gre za dve zelo različni študiji, ki druga drugo podkrepijo v ugotovitvah,« je razložil Rook, »Prva daje velik pomen raziskovanja najdenih ostankov, drugi pa postavlja v ospredje pomen novih tehnik raziskovanja in preiskovanja že starih najdb, s pomočjo katerih lahko pridemo do številnih novih dognanj.«
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV