Astrofiziki so dogodek opazovali preko teleskopa na gori Haleakala na Havajih. Požiranje zvezde je precej redek pojavi in znanstveniki so izračunali, da bo trajalo 10.000 let, da bo katero koli nebesno telo dovolj blizu črne luknje v centru naše galaksije, da ga bo požrla.
In navadno smo bili priča tovrstnim dogodkom, ko so se že zgodili. Tokrat pa so znanstveniki prvič videli uničenje zvezde od začetka do konca. „In zaradi tega smo dobili več podatkov o tem izjemnem dogodku kot kdaj koli prej,“ je dejal dr. David Floyd iz centra Monash za astrofiziko v Melbournu.
Moderni teleskopi, kot sta Pan-STARRS (ki je ujel požiranje zvezde) in LSST (Large Synoptic Survey Telescope v Čilu), nenehno opazujeta vesolje in zato obstaja upanje, da bodo zaznali še več podobnih dogodkov. Oglejte si video računalniške simulacije, kako črna luknja 'počasi požre' zvezdo!
Črna luknja, ki je uničila zvezdo, je približno iste velikosti, kot je tista v centru naše galaksije, zvezda pa je bila najverjetneje rdeča velikanka v poznem stadiju, črni luknji pa se je približala vsega na 150 milijonov kilometrov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV