Moskisvet.com
NLP

Zanimivo

Neznani leteči predmeti nad Slovenijo

Aleš Majerič
14. 11. 2013 12.21
8

Če smo se vedno spraševali, zakaj se večina NLP-jev pojavlja nad ZDA in Rusijo, se sedaj lahko nehamo pritoževati. V zadnjem času se nenavadni objekti pojavljajo tudi na nebu na sončni strani Alp.

Dron - 1
Dron - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca
Če ste morda opazili kak nenavaden predmet, ki lebdi nad vašim vrtom medtem ko se sončite goli, po vsej verjetnosti ne gre za zvedave obiskovalce iz vesolja, pač pa za perverznega soseda. Je že tako, da so leteči 'droni' dandanes dostopni vsakomur in niso vsi namenjeni ubijanju ljudi. Leteče 'igračke' so vseh mogočih oblik in namenov, od najbolj preprostih miniaturnih 'sobnih' helikopterjev za nekaj deset evrov, pa do resnih letalnih naprav, namenjenih profesionalni uporabi. Cene slednjih lahko znašajo tudi nekaj 1.000 evrov, na nek način pa postajajo stalni spremljevalci snemalnih ekip.

Prihranek kljub visoki ceni

Profesionalni 'filmski' helikopterji so opremljeni z od 4 do 8 rotorji. Cene za osnovne modele, ki lahko pod nebo ponesejo kakšno 'goprojko', se pričnejo pri 1.000 evrih. Običajno so opremljeni s sistemom za stabilizacijo in GPS sistemom za vnaprejšnje programiranje preletov. Eno polnjenje baterij zadostuje za okrog 15 minut letenja, dosežejo hitrosti do 100 km/h, v zrak pa lahko ponesejo slab kilogram tovora.

Dron - 8
Dron - 8 FOTO: Arhiv proizvajalca

Večji modeli so opremljeni z gibljivimi nosilci za kamero in osmimi rotorji, ki omogočajo miren let brez tresljajev. Otovoriti jih je moč z 10 kg težkimi kamerami, kljub teži pa dosegajo hitrosti do 70 km/h. Cene za takšne 'težkokategornike' se povzpnejo tudi preko 10 tisočakov, in to brez snemalne opreme. Naprednejšim modelom je moč vnesti koordinate letanja s pomočjo pametnih prenosnih naprav, s takšno 'letečo' kamero pa morata upravljati dve osebi – pilot in snemalec, ki nadzoruje premikanje kamere.

Kljub visokim cenam pa uporaba tovrstnih snemalnih pripomočkov močno zniža stroške produkcije. Ne verjamete? Panoramske posnetke iz zraka so si včasih lahko privoščile le najbolj 'premožne' ekipe, dandanes so dostopni praktično vsakomur. Leteče 'snemalce' so pričeli uporabljati celo za snemanje porok in koncertov.

Dron - 15
Dron - 15 FOTO: Arhiv proizvajalca

Ni zgolj za zabavo

Video letalne naprave se uporabljajo tudi na drugih področjih. Z njimi nadzirajo promet, javne prireditve, pregledujejo težko dostopne terene, si pomagajo ob pokrivanju športnih prenosov, v kmetijstvu nadzirajo pridelke, z njihovo pomočjo pa se borijo proti kriminalu in gozdnim požarom.

Vojaška uporaba je še vedno sporna, prav tako pa v nekaterih državah uporaba ni zakonsko določena. Ker gre za zmogljive letalske modele, ki tehtajo več kilogramov, zmorejo hitrosti do 100 km/h in dosegajo višine več 1.000 metrov, predstavljajo določeno nevarnost za preostali letalski promet, v nepravih rokah pa se lahko spremenijo v smrtonosno teroristično orožje. Povsem mogoče je, da bo potrebno v prihodnje polete tovrstnih naprav prijaviti kontroli zračnega prometa.

Če vas tovrstno modelarstvo zanima, se ga lahko lotite že za dobrih 50 evrov. Za takšen znesek so vam na voljo preprosti letalski modeli, ki so opremljeni s HD kamero, stabilizatorjem in enostavnimi trikanalnim upravljalnikom. Povsem dovolj, da preizkusite svoje letalske veščine in ob tem ne vržete proč na stotine evrov, če vam to ne bo ugajalo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648