Gre za fotografije, ki jih je posnel Dave Tyler 9. februarja letos v High Wycombe, Buckinghamshire. Znano je, da je sončna aktivnost povezana z geomagnetnim poljem našega planeta. Ta polja pa, kot je znano, vplivajo na življenje na Zemlji. Sončeve nevihte se sicer pojavijo vsakih 150 let in povzročijo lahko motnje v električnih in telekomunikacijskih linijah. Zadnja je bila leta 1859, ko so geomagnetne nevihte povzročile motnje v telegrafskih linijah širom sveta. Vendar je to bilo takrat, ko ljudje še niso bili tako odvisni od elektrike. Že pred časom so strokovnjaki svarili, da bi v primeru močne geomagnetne nevihte lahko države na zahodu ostale več mesecev brez elektrike.
Poročilo iz 2013
Pred časom je agencija za zavarovalniški trg v sodelovanju z agencijo za raziskovanje ozračja in okolja (AER) sestavila poročilo, v katerem piše, da se super sončne nevihte navadno pojavijo na približno vsakih 150 let. V njem je opisan scenarij, ko bi odpovedali vsi servisi, od katerih so ljudje vsakodnevno odvisni. Kot primer navaja ustavitev sistemov za nadzor zračnega prometa, kar bi prizemljilo ves letalski promet. Sateliti, ki napajajo svetovne telekomunikacijske mreže, bi se sesuli. Bolniki v bolnišnicah, ki so odvisni od električnih naprav, bi bili ogroženi. Če bi bili ljudje prepričani, da podjetja v času mrka niso sprejela dovolj zaščitnih ukrepov, bi lahko zahtevali odškodninske zahtevke, kar pa bi imelo pomembne posledice za zavarovalniški sektor. Vse to so lahko posledice geomagnetnih neviht, saj bi Sončeve nevihte lahko povzročile hude motnje v zgornjih plasteh našega ozračja. Geomagnetne nevihte povzročajo tokove v dolgih vodnikih, kot so daljnovodi. Ti dodatni tokovi pa lahko povzročijo napetostni propad ali poškodbe zunaj visokonapetostnih transformatorjev. Glede na poročilo bi bili gospodarski stroški katastrofalni.
Pisalo se je leto 1859 ...
Zadnja Sončeva super nevihta se je zgodila leta 1859. Šlo je za tako imenovani 'dogodek Carrington', ko je udarila zemljino magnetosfero in povzročila največjo opaženo geomagnetno Sončevo nevihto, ki je povzročila svetle polarne sije, ki so bili vidni po vsem svetu. Ljudje, ki so bili v tem času ponoči na severovzhodu ZDA budni, so lahko brali časopis ob svetlobi polarnega sija. Med nevihto so bile telegrafske žice v Severni Ameriki in Evropi uničene, brez telegrafskih povezav pa so bili dva dni celo v Avstraliji in Aziji. To je bilo, preden so znali uporabiti sodobne metode za izračun sile Sončevih neviht.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV