V primerjavi s Keplerjem 413b, kot so planet poimenovali astronomi, rotacijska precesija Zemlje znaša 23,5 odstotka na več kot 26.000 let.
Kepler 413b je od Zemlje oddaljen približno 2300 svetlobnih let in se nahaja v ozvezdju laboda. Vsakih 66 dni obkroži dve zvezdi pritlikavki. Orbita planeta okoli dvojne zvezde po ocenah Nase prav tako deluje nestanovitno, pri pogledu z Zemlje pa se majava orbita nenehno premika gor in dol.
Teleskop Kepler planete odkriva tako, da opazi zatemnitev zvezde pri prehodu planeta čeznjo. Načeloma so prehodi planetov točni kot ura, astronomi pa so s teleskopom majavost Keplerja 413b opazili, ko so odkrili nenavaden vzorec prehodov planeta. Naslednji prehod planeta z Zemljinega vidika ne bo ponovno viden vse do leta 2020 zaradi premikanja njegove orbite.
Astronomi zdaj poskušajo ugotoviti, zakaj je ta planet v takšnem nesorazmerju s svojima zvezdama. V Nasi sumijo, da morebiti na orbito vpliva drugo planetarno telo ali pa da na ta zvezdni sistem vpliva še bližnja tretja zvezda.
Kljub nenehno spreminjajočim se letnim časom je Kepler-413b prevroč za življenje, saj okrog svojih zvezd kroži preblizu in so temperature previsoke, da bi lahko na njem obstajala tekoča voda, potrebna za življenje. Poleg tega je Kepler 413b plinski velikan, se pravi da nima trdne površine.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV