V primerjavi z ostalimi velikimi opicami imajo človeške roke krajše dlani in prste ter močne in fleksibilne palce. Sprva so mislili, da smo do teh anatomskih prednosti prišli z vse večjimi možgani, ki so v kombinaciji z gornjimi okončinami omogočili uporabo orodja in nadaljnji razvoj. Čeprav se zdi, da so naše okončine plod intelektualnih izzivov, zadnja dognanja kažejo, da temu morda ni tako.
Teorijo je David Carrier, profesor na univerzi v Utahu, preizkusil na skupini posameznikov starih od 22 do 50 let, ki so imeli izkušnje z borilnimi veščinami. ’Pretepači’ so dobili nalogo, da boksarsko vrečo udarijo čim močneje z različnimi udarci z roko. Rezultati so pokazali, da je najbolj učinkovit način udarca stisnjena pest. Medtem ko opice potrebujejo dolge prste pri plezanju po drevesih, jih le-ti ovirajo pri boju. Ljudje pa smo s hojo po dveh okončnih sprostili roke, s katerimi smo se lahko lažje borili. Ljudje smo tako edini primati, ki lahko stisnemo pest. Še en dokaz, da je razvoj naših rok gnala želja po učinkoviti borbi je, da v stresnih situacijah podzavestno stisnemo pesti.
’’Roke so gotovo naše najpomembnejše anatomsko orožje, s katerim lahko ustrahujemo, pretepamo, ubijamo in razrešujemo konflikte. Po drugi strani pa z njimi upravljamo s prefinjenimi orodji, glasbenimi inštrumenti, ustvarjamo umetnost, izume, izražamo emocije in vzgajamo otroke,’’ je bil slikovit Carrier.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV