Kot prvo, vse raziskave kažejo, da so psi na socialni stopnji enoletnega otroka. So družabna bitja, navajena življenja v tropu. Zato je za psa prav grozljivo mučenje, če je celo življenje zaprt v pesjaku ali priklenjen na verigi, brez socialnih stikov z drugimi bitji. Takšni psi postanejo, tako kot ljudje, dobesedno asocialni psihični bolniki, s podobnimi sociopatskimi simptomi, ki bi jih pri tovrstni osamitvi našli tudi pri ljudeh.
Psihično-socialno zdrav pes pa se zdi, da zna brati lastnikove misli. Zdi se, da že v naprej ve kaj mu bo lastnik ukazal in ve celo kako se lastnik počuti. Če je lastnik žalosten, potem bo žalosten tudi pes, ali pa ga bo poskušal lastnika spraviti v boljšo voljo, mu pomagati. Podobno lastnost imajo tudi otroci in to naj bi bil razlog, da mnogi ljubitelji psov ravnajo s svojim ljubljenčkom kot z otrokom.
„Psi se odzivajo na človeško komunikacijo podobno kot šestmesečni otrok,“ je dejal avtor študije Jozsef Topal. „Berejo govorico človeškega telesa in iz nje razberejo namen svojega lastnika ali lastnice.“
Predvsem pa naj bi, glede na študijo dr. Topala iz madžarske univerze znanosti, zaznavali premikanje oči in se osredotočali predvsem na njih. Stik z očmi namreč razumejo kot socialno interakcijo.
To teorijo so madžarski znanstveniki tudi testirali. Psom so predvajali dva posnetka v katerih se moški obrne proti eni od dveh plastičnih posod. Imeli so elektronski nadzornik oči, ki je nenehno nadzoroval oči psa.
V prvem posnetku moški pozdravi psa in pokaže na eno od posod pri tem pa strmi v pasje oči. V drugem posnetku naredi isto, a psa ne pogleda v oči. Testa sta pokazala, da je veliko večja verjetnost, da bo pes pogledal posodo, če je bil predhodno navezan stik z očmi.
Dr. Topal verjame, da se je socialen odnos z ljudmi razvil skozi tisočletja zaradi udomačitve in verjame, da so tovrstnih socialnih odnosov sposobne tudi druge udomačene živali, kot so konji, mačke in prašiči. A psi naj bi bili še dodatno motivirani za socialne odnose, saj naj bi jih zanimalo kako razmišljamo. Dr. Topal verjame, da so psi celo boljši pri branju človeškega namena, kot smo ljudje, saj imajo precej bolj izostrene čute. Zato naj bi precej bolje opažali obnašanje (tudi podzavestno) svojega lastnika. S tem lahko pes pridobi lastnost predvidevanja lastnikovega obnašanja in tako daje vtis, kot da bi bral njegove misli.
Gre za eno prvih uradnih študij socialne interakcije med psi in ljudmi in če ne drugega bo morda doprinesla k temu, da bomo razumeli, da so tudi živali kompleksna bitja, s čustvi in socialnim čutom.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV