Moskisvet.com
F-35 Lightning II - 9

Zanimivo

Zloglasna ameriška 'Strela' se boji dežja!

A.M.
27. 09. 2013 07.24
33

F-35 Lightning II velja za najsodobnejše in najbolj vsestransko vojaško letalo. Težava je, da z njim letajo že od leta 2006, vendar letalo še vedno ne dobi uporabnega dovoljenja. So v ozadju politične spletke ali so si Američani odrezali prevelik zalogaj?

F-35 Lightning II - 2
F-35 Lightning II - 2 FOTO: Arhiv proizvajalca
Prvi prototip vojaškega letala F-35 Lightning II je z velikim pompom poletel davnega leta 2006. Načrti so bili velikopotezni in smeli, saj so napovedovali pričetek ’serijske’ proizvodnje za leto 2012, cena posameznega letala naj bi znašala 60 milijonov evrov, do danes pa je zrasla na 170 milijonov evrov. Na prvotnih 300 milijard evrov ocenjena vrednost projekta se je med tem povzpela za trikrat, strokovnjaki pa razvoj vse bolj primerjajo z mačkom v žaklju. Zakaj?

Odkar je letalo prvič poletelo, so ga spremljale težave. Začelo se je z aretacijami v Pentagonu, kjer so nekatere vodilne obsodili zaradi korupcije. Sledile so ’revolucionarne’ sposobnosti najdraćjega kosa orožja v vsej človeški vojaški zgodovini:

- Super čelada je sicer nadvse ’zvita’ in pametna reč, vendar pilotu omejuje vidni kot za hrbet letala, poleg tega ni ’rezervnega’ sistema, če se čelada pokvari. Vsaka čelada je izdelana po meri in stane pol milijona evrov. Veliko testnih pilotov je potožilo, da povzroča prostorsko dezorientacijo.
- Supernevidno letalo se je izkazalo za povprečno nevidno. Pri proizvajalcu Lockheed Martinu so predhodne strupene protiodbojne nanose nadomestili s posebnimi oplatami … ki se ob supernadzvočni hitrosti nagubajo in krušijo. Do nadaljnjega so pilotom prepovedali letenje z visokimi hitrostmi.
- ’Vsemogočni’ F-35 z nadimkom ’Strela’ se pravzaprav ’boji’ neviht. Z letalom se ne smejo približevati nevihtnim oblakom na manj kot 40 km.
- Sistem izpuščanja goriva lahko zaneti celotno letalo.
- Letalo postaja z vsemi novotarijami pretežko, sistem navpičnega vzleta in pristanka pa je močno vprašljiv.
- Sestavni deli letala se nenehno pregrevajo … tudi piloti. Klimatska naprava je neučinkovita, uporaba dodatnega izgorevanja (afterburner) pa lahko poškoduje letalo.
- Program testiranj in razvoja programske opreme močno zaostaja za načrtovanim.

F-35 Lightning II - 7
F-35 Lightning II - 7 FOTO: Arhiv proizvajalca

- Trup zagotovo ne bo doživel napovedane življenjske dobe letala.
- Revolucionarni generator za oskrbovanje posameznih sklopov z elektriko je nezanesljiv in je v preteklosti povzročil prizemljitev celotne flote.
- Vojaški lovec trenutno ni zmožen izstreliti niti enega samega izstrelka.
- Sedež za izstrelitev pilota v sili ne deluje.
- Radar je pomanjkljiv in nezanesljiv.
- Menjavo motorja namesto v dveh urah opravijo v 52 urah.
- Flota prvi operativnih letal bo na voljo šele leta 2015, različici za vojaško mornarico in zračne sile pa bosta nared šele čez nekaj let.
Pol milijona 'težka' čelada ... ki povzroča izgubo orientacije ...
Pol milijona 'težka' čelada ... ki povzroča izgubo orientacije ... FOTO: Arhiv proizvajalca


Pentagon in Lockheed Martin zagotavljata, da je letalo v fazi razvoja in da je to pač nekaj vsakdanjega, javnost in piloti pa so vse manj zadovoljni. Vse bolj se dozdeva, da je projekt F-35 slepa ulica, ki jo poskušajo kar se da lepo tlakovati … in to za vsako ceno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648