F-16 fighting falcon, ki je prvič poletel leta 1974, se bo tako spremenil v 15 m dolg, 9 ton težak letalski model na daljinsko upralvjanje s premerom kril 10 m. Poganjal ga bo General Electricov reaktivni motor s potiskom 127 kN. Tako opremljeno letalo bo dosegala nadzvočne hitrosti do 1.500 km/h, letala pa se bodo lahko dvignila do višine 15 km. Do danes so izdelali preko 4.500 takšnih letal, kot sestavni del zračnih sil pa jih še vedno uporabljajo številne države.
Če že preračunavate, koliko uničenja in smrtnih žrtev bo povzročilo 126 takšnih letal, naj vas potolažimo – brezpilotne izvedenke z oznako QF-16, bodo namenjen urjenju pilotov. Kako prosim?! Da - predelani F-16 bodo namenjeni ’prehrani’ sodobnih vojaških letal. Povedano po domače: na njih bodo opravljali strelske vaje. Po mnenju vojaških strokovnjakov, so dejanska vojaška letala z vsemi njihovimi manevrskimi sposobnostmi povsem drugačna izkušnja za pilota, kot pomanjšani modeli ali zgolj lažne tarče.
14 milijonov vredne leteče ’vabe’ pa nikakor niso prvi takšen projekt. Ameriška vojska je v te namene v preteklosti uporabljala tudi reaktivce F-4 phantom, F-100 super sabre, F-102 delta dagger in F-106 delta dart.
Na posnetku si lahko ogeldate prvi 'brezpilotni' polet letal QF-16.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV