30. junija 1908 je porečje Tunguske stresla silovita eksplozija, ki je opustošila 2.000 kvadratnih kilometrov veliko območje in podrla 80 milijonov dreves. O ostankih kometa ni bilo ne duha ne sluha, kar je povzročilo kopico teorij zarote, med drugim naj bi zunajzemeljska vesoljska ladja na jedrski pogon iskala vodo v največjem vodnem zajetju sladke vode - Bajkalskem jezeru. Teorijo je podprlo tudi nenavadno sevanje, ki so ga zaznali inštrumenti na prizadetem območju. Pojav so do sedaj preiskali že številni znanstveniki, a pravega odgovora ni ponudil nihče … do danes.
Skrivnostna ognjena krogla
Očividci so poročali o ogromni ognjeni krogli, ki je švignila čez nebo in glasni eksploziji ter udarnem valu, ki je podiral vse pred seboj. Znanstveniki so preiskovali vzorce tal, ki segajo v leto eksplozije, skrbna analiza je razkrila pravega krivca, na pravo sled pa jih je speljala letošnja eksplozija meteorita nad Rusijo.
V vzorcih so našli sledi ogljikovih mineralov, zlasti diamanta in grafita, ki nastanejo iz ogljika izpostavljenega silovitim eksplozijam. Analize namigujejo na železov meteorit, ki je eksplodiral od 5 do 10 km nad Tungusko, moč eksplozije pa naj bi znašala 5 megaton, kar je 250-krat močneje kot je bila eksplozija jedrske bombe nad Hirošimo. Ob tem je meteorit premera od 50 do 100 metrov razneslo na drobce, ki jih znanstveniki v preteklosti s primitivnimi instrumenti niso mogli najti.
Dogodek v Tunguski ostaja najsilovitejši zabeležen trk meteorita v človeški zgodovini.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV