V Dresdnu ni bilo vojaških in industrijskih objektov, ki bi bili smatrani kot razlog za bombardiranje, poleg tega pa se je v mesto zateklo približno 200 000 beguncev z vzhoda, ki so bežali pred napredujočo rdečo armado, kar je le še povečalo število žrtev. Natančno število žrtev je bilo dolgo neznano, leta 2008 pa je posebni odbor, ki ga je za raziskovanje pooblastila država, ugotovil, da je bilo v napadu ubitih največ 25.000 ljudi.
Mesto, sicer glavno mesto nemške zvezne dežele Saške, sta Britansko kraljevo vojno letalstvo (RAF) in Ameriško vojno letalstvo bombardirala 13., 14. in 15. februarja 1945.
Bombardiranje je bilo zaišljeno kot del zastraševalnega strateškega bombardiranja, s katerim so zahodni zavezniki želeli zlomiti moralo civilistov. Še vedno velja za moralno sporno dejanje, ki je prej kot kaj drugega vojni zločin.
Sporen je predvsem način bombardiranja, saj so najprej delno porušili stavbe, da so na plan prišli leseni tramovi, nato pa odvrgli še zažigalne bombe in s tem načrtno povzročili ognjeno nevihto, v kateri so se ljudje zadušili in zgoreli. Nekateri dogodek primerjajo celo s holokavstom.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV