Moskisvet.com
Martin Luther King Jr.

Kriminalne zgodbe

O njegovi smrti še vedno številne teorije zarote

STA/N.J.
04. 04. 2018 08.07
0

Na današnji dan leta 1968 je bil na balkonu motela Lorraine v Memphisu ustreljen ameriški borec za državljanske pravice temnopoltih Martih Luther King mlajši. Ubit je bil, ko je prišel v Tennessee, da izrazi podporo tamkajšnjim stavkajočim smetarjem.

Martin Luther King Jr.
Martin Luther King Jr. FOTO: Profimedia

King se je le dan pred umorom v Memphisu pošalil na račun dogodka iz leta 1958, ko ga je v New Yorku skušala ubiti duševno neuravnovešena ženska. Rešilo ga je to, da je v trenutku, ko ga je zabodla z nožem, kihnil, zaradi česar je rezilo za las zgrešilo vitalne organe. 

Martin Luther King mlajši je bil v času svoje smrti že svetovno znana osebnost. Leta 1964 je zaradi zagovarjanja nenasilnih metod boja proti zatiranju prejel Nobelovo nagrado za mir.

Beli Američani na jugu so Martina Luthra Kinga sovražili, nekateri so se ga tudi bali. Posebno pozornost mu je namenjal celo "večni" direktor ameriške zvezne policije FBI J. Edgar Hoover, saj ga je sumil protidržavnih oziroma komunističnih dejavnosti.

Dva meseca pozneje so na letališču v Londonu ujeli pobeglega zapornika Jamesa Earla Rayja in ga julija 1968 izročili ZDA, kjer so ga obtožili Luthrovega umora. Obsojen je bil na 99 let zaporne kazni. Ray je bil oster nasprotnik gibanja za državljanske pravice, leta 1998 pa je v zaporu umrl zaradi hepatitisa C. Pred smrtjo je umaknil priznanje.

Martin Luther King Jr.
Martin Luther King Jr. FOTO: Profimedia

Tako kot v primeru atentata na ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja leta 1963 tudi glede umora Kinga krožijo številne teorije zarote.

Kingov umor je v ZDA sprožil hudo rasno nasilje, v katerem je umrlo 40 ljudi. Tedanji ameriški predsednik Lyndon Johnson je 7. april 1968 razglasil za dan žalovanja za pokojnim, na pogrebu v Atlanti, kjer danes stoji muzej Martina Luthra Kinga mlajšega, pa se je zbralo okoli 100.000 ljudi.

Martin Luther King Jr.
Martin Luther King Jr. FOTO: Profimedia
ZDA imajo še vedno številna nerešena rasna vprašanja, vendar pa so se od leta 1968 močno spremenila, kar med drugim dokazuje dvakratna izvolitev temnopoltega Baracka Obame na položaj predsednika ZDA.
Martin Luther King Jr.
Martin Luther King Jr. FOTO: Profimedia
Martin Luther King Jr.
Martin Luther King Jr. FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648