Volnati mamut je večji sorodnik danes živečih slonov. Ogromni sesalec je živel na območju, ki se je razprostiralo od Skandinavije pa vse do Azije. Samci so zrasli do 3,5 metra v višino in tehtali do šest ton. Vrsta je izumrla pred 4.000 leti, vzroki za njen konec naj bi bili podnebne spremembe in lov. Skupina znanstvenikov s kanadske univerze McMaster se je odločila, da bodo sestavili celoten genetski zapis te izumrle živali. Zapis, ki so ga pridobili iz ostankov zamrznjenih živali v Sibiriji, bodo dopolnili z uporabo genetskega zapisa azijskega in afriškega slona.
"Iz ostankov mamuta iz permafrosta smo pridobili približno polovico genetskega zapisa. Manjkajoče dele bomo zapolnili in uredili s pomočjo kromosomov afriškega in azijskega slona. Kromosome bomo ustrezno priredili in jih vsadili v jajčece azijskega slona. Postopek je dolg in zahteven, vendar bomo sčasoma poustvarili nekaj podobnega mamutu. Ne bo popolna kopija, vendar bo na videz in otip zelo podobno volnatemu mamutu," je povedal vodilni znanstvenik Hendrik Poinar.
Umetno vzgojenega mamuta nameravajo naseliti na območju severovzhodne Rusije in severne Kanade. Seveda se ob tem poraja kopica moralnih pomislekov. "Otrok v meni si neizmerno želi videti to veličastno bitje v njegovem naravnem okolju, preostali del mene pa ni povsem prepričan, ali je to pametno," je povedal Poinar.
Medtem svojega mamuta "izdelujejo" tudi azijski in ruski znanstveniki. Ti naj bi na tem področju dosegli že lep napredek, po najdrznejših napovedih naj bi ogromni kosmatinec oživel v desetih letih.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV