Seveda ne gre za stoletni kup ledu, pač pa za edino še obstoječo fotografijo zlovešče ledene gmote. Fotografijo ledene gore je posnel W. F. Wood, kapitan ladje S. S. Etonian, ki je na ledeno past naletela dva dni pred nesrečo Titanika.
Strokovnjaki verjamejo, da gre v resnici za slaven kup ledu, ki je ugonobil prestižno čezoceanko. Ledeno goro so slikali na oddaljenosti dva dni od kraja, kjer se je potopil Titanik, oblika gore pa se ujema s skicami, ki so jih narisale preživele priče.
Titanik je veljal za tehnološki čudež takratnega časa. 269 metrov dolga, 28 metrov široka in 46.000 ton težka čezoceanka je bila proglašena za nepotopljivo. S parnimi stroji, ki so zagotovili 34.000 kW moči, je lahko dosegla hitrosti do 44 km/h. Na krstno plovbo je odplula 10. aprila 1912, 15. aprila pa jo je ledena gora poslala v 3784 metrov globok grob. Parnik je za seboj potegnil 1.502 potnika in člana posadke, nesrečo pa je preživelo 705 ljudi.
Za največjo pomorsko nesrečo v slovenskem morju gotovo velja nesreča parnika San Marco. 50-metrski parnik je bil izdelan v ladjedelnici v Monfalconeju, pripadal pa je tržaški pomorski družbi ’Istria-Trieste Societa Anonima di Navigazione’. Krstno plovbo je opravil 3. aprila 1911. 9. septembra 1944 so ladjo napadla zavezniška letala. Ob tem je umrlo med 150 in 180 potnikov (med njimi 50 nemških vojakov), poškodovani parnik pa je nasedel na savudrijski obali.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV