Moskisvet.com
Posadka Shenzou 7.

Zanimivo

Kitajska se seli v vesolje

A.M.
07. 06. 2013 08.24
1

Še ta mesec bo skupina Kitajcev poletela v vesolje na strokovno ekskurzijo. Cilj – omogočiti daljše poseljevanje vesoljskih prostranstev.

Kitajski vesoljski program - 4
Kitajski vesoljski program - 4 FOTO: Arhiv proizvajalca
Ženska in dva moška bodo potovali k ’zvezdam’ z ’Božanskim plovilom’ oz. po domače vesoljsko ladjo Shenzou 10. Kitajci so sicer na moč skrivnostni, v vesolje pa naj bi jih ponesla nosilna raketa ’Chang Zheng 2F’ (Dolgi pohod). 62-metrska dvostopenjska raketa s štirimi dodatnimi ’potisniki’ tehta 464 ton, v zemeljsko orbito pa lahko prenese 11 ton tovora.

V vesoljskem plovilu Shenzou 10, ki je izpeljanka ruskega Soyuza, je prostora za 3 astronavte. Sestavljajo ga orbitalni, servisni in pristajalni modul, namen odprave pa je združitev s kitajsko vesoljsko postajo Tiangong 1 (nebeška palača), ki že od septembra 2011 kroži okrog našega planeta na višini 360 km. Posadka naj bi v vesolju ostala 15 dni, v tem času bodo preizkusili ročno in samodejno spajanje vesoljske ladje in postaje, izpopolnjevali znanje od obnašanju, delovanju in prilagajanju človeške posadke na življenje v vesolju, izvajali znanstvene in tehnične poskuse, izpeljali prenos predavanja za univerze in na koncu ocenili zmogljivosti plovila in vesoljske postaje.
Vesoljsko plovilo Shenzou in vesoljska postaja Tiangong.
Vesoljsko plovilo Shenzou in vesoljska postaja Tiangong. FOTO: Arhiv proizvajalca

Tiangong 1 je dolg 10 m, širok 3 m in težak 8,5 tone. Sestavljajo ga oskrbovalni modul s sončnimi celicami in pogonskim sistemom, ter večji eksperimentalni modul z zračno zaporo za izkrcanje posadke. Gosti lahko tri ’tajkonavte’ in je prvo kitajsko vesoljsko ’bivališče’. Eksperimentalni laboratorij je opremljen z opremo za rekreacijo, dvema spalnima ’komorama’, ’tla’ in ’strop’ pa sta obarvana drugače, da se astronavti lahko orientirajo. Prebivalci uporabljajo toaletne prostore v vesoljski ladji Shenzou, kjer je tudi dodatna spalna komora za tretjega člana posadke. Prvo jo je obiskalo samodejno plovilo Shenzou 8, ki je 31. oktobra 2011 izpeljalo prvo združevanje s postajo. Junija 2012 so jo obiskali prvi astronavti, med njimi prva Kitajka v vesolju, združevanje so nadzirali iz kontrolnega centra na Zemlji. Trije tajkonavti so v vesoljskem ’apartmaju’ ostali šest dni, za tem so izpeljali še ’ročno’ združevanje obeh plovil, po 13 dneh v vesolju pa so pristali v Mongoliji.
Kitajski vesoljski program - 14
Kitajski vesoljski program - 14 FOTO: Arhiv proizvajalca


Odprava je del ambicioznih vesoljskih priprav na osvajanje našega osončja. Leta 2003 so iz 'ljudske republike' v vesolje poslali prvega tajkonavta, leta 2008 so izvedli prvi vesoljski ’sprehod’, tri leta kasneje izstrelili prvo eksperimentalno vesoljsko postajo, letos naj bi ji sledil prvi vesoljski laboratorij, ki bo omogočal do 20-dnevna bivanja, leta 2015 bodo v vesolju nepretrgoma bivali že 40 dni, okrog leta 2020 pa nameravajo vzpostaviti ’pravo’ modularno vesoljsko postajo po vzoru ruskega Mira.

In to še ni vse! Do leta 2025 naj bi po površju Lune ’skakljal’ prvi Kitajec, med leti 2040 in 2060  Mars pa naj bi človeška posadka osvojila v letih med 2040 in 2060.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648