Medtem, ko sta oba predhodnika zgolj krožila okrog Lune, je tokratna odprava sestavljena iz pristajalnega in raziskovalnega modula. Z izdelavo Chang’e 3 so pričeli že leta 2002. Pristajalni modul in obenem stacionarni laboratorij tehta 1.200 kilogramov, robotsko lunarno vozilo pa 120 kg. Laboratorij bo opremljen z neke vrste jedrskim pogonom, teleskopom in UV kamero. Vozilce, ki bo raziskovalo površino, je opremljeno s šestimi kolesi, elektriko pa bodo zagotavljale sončne celice. Okolico bo raziskovalo s pomočjo vrste kamer, optičnih in temperaturnih tipal, radarja za meritev strukture tal do globine nekaj 100 metrov, detektorjem delcev ter rentgenskim in infrardečim spektrometrom.
Zvedavi kitajski popotnik bo prvi samodejni obiskovalec Lune po ruski Luni v letu 1976. Trajanje misije ocenjuje na vsaj tri mesece, v tem času pa naj bi raziskal tri kvadratne kilometre površine.
Plovilo Chang’e 3 naj bi poletelo proti koncu leta, na Luno pa ga bo ponesla tristopenjska nosilna raketa Chang Zheng 3B. 55-metrska raketa bo na svoji poti porabila več kot 400 ton goriva.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV