Moskisvet.com
Kitajski napad na Luno - 1

Zanimivo

Kitajci že letos na Luni

A.M.
24. 06. 2013 08.56
14

Medtem, ko so na svojo vesoljsko postajo že drugič uspešno izstrelili človeško posadko, se Kitajci pospešeno pripravljajo na osvajanje našega naravnega satelita.

Kitajski napad na Luno - 6
Kitajski napad na Luno - 6 FOTO: Arhiv proizvajalca
Kitajska boginja Lune je skoraj nared za svojo zgodovinsko odpravo – prva kitajska sonda, ki bo nadzorovano pristala na Luni, po tem, ko sta si površino našega naravnega satelita ogledali že sodni Chang’e 1 in Chang’e 2.

Medtem, ko sta oba predhodnika zgolj krožila okrog Lune, je tokratna odprava sestavljena iz pristajalnega in raziskovalnega modula. Z izdelavo Chang’e 3 so pričeli že leta 2002. Pristajalni modul in obenem stacionarni laboratorij tehta 1.200 kilogramov, robotsko lunarno vozilo pa 120 kg. Laboratorij bo opremljen z neke vrste jedrskim pogonom, teleskopom in UV kamero. Vozilce, ki bo raziskovalo površino, je opremljeno s šestimi kolesi, elektriko pa bodo zagotavljale sončne celice. Okolico bo raziskovalo s pomočjo vrste kamer, optičnih in temperaturnih tipal, radarja za meritev strukture tal do globine nekaj 100 metrov, detektorjem delcev ter rentgenskim in infrardečim spektrometrom.

Chang'e 3 sestavljata pristajalni modul in raziskovalno vozilo.
Chang'e 3 sestavljata pristajalni modul in raziskovalno vozilo. FOTO: Arhiv proizvajalca

Kitajski napad na Luno - 5
Kitajski napad na Luno - 5 FOTO: Arhiv proizvajalca
Plovilo se bo sprva utirilo v orbito 100 km nad Luninim površjem, za tem spustilo na višino 15 km in prižgalo zaviralne motorje. Na višini 100 metrov bo pričelo z iskanjem primernega prostora za pristanek, ko ga bo našlo, se mu bo približalo na 4 metre in izklopilo motorje. Z obema moduloma bodo upravljali z nadzornega centra na Zemlji, mobilni raziskovalec pa bo zmožen tudi samostojnih raziskovanj površine.

Zvedavi kitajski popotnik bo prvi samodejni obiskovalec Lune po ruski Luni v letu 1976. Trajanje misije ocenjuje na vsaj tri mesece, v tem času pa naj bi raziskal tri kvadratne kilometre površine.

Plovilo Chang’e 3 naj bi poletelo proti koncu leta, na Luno pa ga bo ponesla tristopenjska nosilna raketa Chang Zheng 3B. 55-metrska raketa bo na svoji poti porabila več kot 400 ton goriva.

Kitajski napad na Luno - 3
Kitajski napad na Luno - 3 FOTO: Arhiv proizvajalca


Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648