Dione je ena od 62 znanih Saturnovih lun in v njeni zgornji atmosferi so zaznali molekularne ione kisika (O2+). Odkritje je omogočila ladja Cassini, ki so jo v vesolje poslali leta 1997. Diona kroži okoli Saturna približno na isti razdalji kot naša Luna kroži okoli Zemlje. Po premeru je široka 'le' okoli 1126 kilometrov in jo nenehno bombardirajo nabiti delci (ioni) iz Saturnove močne magnetosfere. Ioni udarjajo v Diono in ustvarjajo molekularne kisikove ione.
„Koncentracija kisika v Dionovi atmosferi je približno enaka kot v Zemljini atmosferi pri višini 480 kilometrov nadmorske višine,“ je dejal dr. Tokar, eden od raziskovalcev pri projektu Cassini. To ni dovolj, da bi lahko živeli na njej, a je primer enega od procesov nastanka kisika.
Odkritje je zanimivo predvsem zaradi tega, ker daje še dodatne možnosti za življenje bolj znani Jupitrovi luni, Evropi. Za Evropo namreč domnevajo, da ima pod ledom tekočo vodo, kar pomeni, da bi se kisikove molekule lahko združile z ogljikom in ustvarile življenje.
Ladja Cassini bo sedaj potovala proti luni, imenovani Enceladus, ki je eden najsvetlejših objektov v vesolju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV