Letalo je bilo namenjeno iz tajpejskega letališča Songshan Airport proti Kinmen Shang-Yi Airport. Letalo je po težavah ob vzletu zadelo v viadukt in se zabilo v taksi, nato je trčilo v zaščitno ograjo in strmoglavilo v reko.
Lani 8. marca se je pripetila ena najbolj misterioznih letalskih nesreč v zgodovini. Letala Malaysia Airlines MH370 iz Kuala Lumpurja proti Pekingu nenadoma niso več zaznali na radarjih in letalo so prijavili za pogrešano. Na letalu je bilo 227 potnikov in 12 članov posadke. Ob 1.39 po lokalnem času so bili s posadko v kontrolnem stolpu zadnjič v stiku. Radarski kontrolor je javil: “Malaysian tri sedem nič kontaktirajte Ho Chi Minh 120 decimalka 19. Lahko noč.” Eden izmed članov posadke je odgovoril: “Lahko noč, Malaysian tri sedem nič.” Ob 1.21 so ga še zaznali na radarju, devet sekund kasneje ga na radarski sliki ni bilo več opaziti. Zadnji satelitski podatki so bili posneti ob 8.11 po lokalnem času.
Začela se je velika iskalna akcija, reševalci so bili osredotočeni na območje na jugu Indijskega oceana. Iskalna akcija je potekala od 18. marca pa vse do 28. aprila 2014, preiskava morskega dna pa se je zaključila 28. maja 2014. Na podlagi analiz so 26. junija naznanili novo področje iskalne akcije. Uradno je letalo še vedno pogrešano.
Nenadni dvig, nato pa strmoglavljenje v morje
Letalo Airbus A320-216, ki je bilo namenjeno iz letališča Surabaya-Juanda v Indoneziji proti letališču Singapore-Changi International Airport v Singapurju, je na nedeljo 28. decembra 2014 ob 6.18 po lokalnem času strmoglavilo na področju Javanskega morja. Na letalu je bilo 155 potnikov in 7 članov posadke, umrlo je vseh 162 oseb. Po podatkih indonezijskega Ministrstva za transport, je bilo letalo ob 6.16 po lokalnem času še na radarski sliki, nato pa je izginilo. 30. decembra so iz vode potegnili trupla in nekaj ostankov letala, 12. januarja letos pa so uspeli ‘rešiti’ še črno skrinjico. Letalo naj bi, kot so nato sporočili iz Ministrstva za transport, se je letelo neobičajno hitro dvigalo, nato pa strmoglavilo v morje.
Žrtev rakete
17. julija 2014 je letalsko družbo Malaysia Airlines prizadela huda tragedija. Tokrat ni bila za nesrečo kriva nobena letalska napaka ali okvara, temveč je šlo za človeško 'napako'. Ob 16.20 po lokalnem času je letalo Boeing 777-200, let MH17, na katerem je bilo 298 oseb, strmoglavilo nad Ukrajino. Let iz Amsterdama proti Kuala Lumpurju je bil usoden za vse – 283 potnikov in 15 članov posadke.
Tik preden je letalo vstopilo v ukrajinski zračni prostor, je letalo spremenilo višino leta. Iz Dnipropetrovsk (Dnipro) control naj bi vprašali, ali letalo lahko leti nekoliko više v skladu s planom leta, saj je na isti višini letelo letali iz Singapurja SQ351 iz Kobenhavna, Boeing 777. Osebje na MH17 je odgovorilo, da ne morejo, zato so ostali na isti višini, drugo letalo pa se je dvignilo više. Zaradi vremenskih razmer je posadka leta MH17 zaprosila za spremembo poti, kar je Dnipro control odobril, osebje pa je vprašalo, ali lahko spremenijo višino leta. Iz Dnipro control so odvrnili, da je tista višina zasedena in da naj zaenkrat še ostanejo na isti višini. Sledilo je še nekaj pogovorov med posadko in kontrolnim centrom, nakar je ob 13.20 letalo izginilo z radarske slike. Z letala ni bilo nobenih klicev na pomoč.
Razbitine letala so našli na območju Ukrajine, v bližini mesta Hrabove. Nos letala in pilotsko kabino so našli nekaj kilometrov jugozahodno od Hrabove, nekatere dele pa 8 kilometrov zahodneje. Ob zadnjem stiku kontrolnim centrom je bilo letalo precej nad zračnim območjem, v katerem je bilo preletanje zaradi konflikta med Ukrajino in Rusijo prepovedano. V tistem času so namreč sestrelili 2 ukrajinski vojaški transportni letali. Preiskava je pokazala, da je letalo zadelo več izstrelkov, preden je strmoglavilo. Malezijsko letalo naj bi zadela raketa zemlja-zrak.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV