Pot velikega tehniškega uma se je pričela 18. marca 1858. Nemcema Elisi in Theodorju Dieslu se je v Parizu rodil sin Rudolf. Leta 1870 je ob izbruhu francosko-pruske vojne družina prebegnila v London. 12-letnega Rudolfa so poslali na trgovsko šolo v nemški Augsburg, šolanje pa je nadaljeval na politehnični šoli v Münchnu. Leta 1880 je diplomiral z odliko, zaposlil se je pri svojem nekdanjem profesorju, kjer je v prvih letih patentiral številne inovacije na področju hlajenja. Ko se je 10 let kasneje z ženo in tremi otroci preselil v Berlin, se je posvetil toplotnim strojem. Zgradil je parni stroj, ki je deloval na amonijakovo paro, med preizkušanjem pa je prototip eksplodiral in Diesla skoraj ubil. Po dolgih mesecih okrevanja je napisal delo z naslovom 'Teorija in konstrukcija varčnega toplotnega stroja, ki bo nadomestil parni stroj in danes poznane motorje z notranjim izgorevanjem'. Delo je postalo osnova za izum dizelskega motorja, ki ga je v tovarni MAN AG razvijal med leti 1893 in 1897. Dizelski motor je bil zaradi visokega tlaka in posledično večje temperature izgorevanja prinašal kar 50-odstotni izkoristek. Sprva so za gorivo uporabljali premogov prah in rastlinsko olje.
29. septembra 1913 je Diesel iz Antwerpna odpotoval v London. Po večerji je posadki naročil, naj ga zbudijo ob 6.15, in odšel v svojo kabino. Ker se zjutraj ni odzval na pozive, so vstopili v kabino, kjer so našli nedotaknjeno posteljo, njegovo žepno uro in spalno srajco. Na palubi so naleteli na zložen plašč in klobuk. Deset dni kasneje so našli njegovo truplo. Najverjetneje je Diesel storil samomor. V svoj dnevnik je na ta dan narisal križ, pred odhodom pa je ženi izročil kuverto in ji zabičal, naj je ne odpira do prihodnjega tedna. V kuverti so bili tedanjih 200.000 mark in dokumenti o zaprtju bančnih računov. Zagovorniki zarote so namigovali, da se je Rudolf zapletel v posle z vojsko, ki naj bi ga stali življenja – njegovi dizelski motorji naj bi poganjali nemške podmornice, zato naj bi ga s krova porinil francoski vohun.
Prvi delujoči motor je bil preprost enovaljni štiritaktni dizelski agregat. Premogel je 19 kW moči. Njegov motor je kasneje doživel številne izboljšave in kmalu popolnoma nadomestil parni stroj, sprva zašel pod motorne pokrove gospodarskih vozil, kasneje pa tudi pod motorne pokrove osebnih avtomobilov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV