Moskisvet.com
image (28)

Zanimivo

Je to res jetijev prst?

S.R.
28. 12. 2011 10.24
2

Rešena je še ena skrivnost, ki je mnogo let veljala za urbano legendo. Prst, ki naj bi domnevno pripadal legendarnemu jetiju, so po desetletjih v londonskem muzeju znova pregledali ter ugotovili, da skrivnostni prst pripada človeku.

Prst je le en del zbirke anatomskih ostankov ljudi in živali, ki šteje več tisoč primerkov, že od 50. let prejšnjega stoletja pa jo hranijo v britanskem muzeju Hunterian, ki spada med ustanove britanskega Kraljevega združenja kirurgov (Royal College of Surgeons).

8,9-centimetrski črni prst je bil sicer v škatli z ostanki, ki so jih pripisovali legendarnemu jetiju. Po ljudski legendi so jetiji velikanska, opici podobna bitja, ki naj bi izhajali iz templja Pangboche v Nepalu. Sedaj pa so škotski zoologi prišli skrivnosti do dna. Vzeli so namreč več delčkov tega prsta, jih postavili v vrsto in vzeli vzorec DNK, ki so ga nato primerjali s podatkovno bazo in odkrili, da gre v bistvu za človeško DNK. Škotski zoolog Rob Ogden je bil nad odkritjem kar malce razočaran, saj niso odkrili nič novega. Pričakovali so človeka in slednjega tudi dobili. Do končnega razkritja skrivnosti pa je prst prepotoval dolgo pot. Med drugim se je znašel tudi v rokah hollywoodske legende Jimmyja Stewarta.
Zgodba o izvor prsta pa pravi, da je slednjega iz samostana v Nepalu v 50. letih prejšnjega stoletja vzel raziskovalec Peter Bryne, ki se je s financiranjem naftnega mogotca Toma Slicka odpravil iskat jetija. Pri tihotapljenju prsta v London je pomagal Slickov prijatelj, zgoraj omenjeni Jimmy Stewart. Skupaj z ženo Glorio je bil Jimmy na počitnicah v Indiji, ob povratku pa je žena prst skrila v svoj kovček s spodnjim perilom. Kriptozoolog Loren Coleman, sicer avtor mnogih knjig o jetijih in drugih legendarnih bitjih, pa na svoji spletni strani ponuja še eno razlago o izvoru prsta. Po njegovem mnenju bi prst lahko pripadal znanemu menihu, ki so ga častili kot božanstvo, a so se za jim izgubili vsi zapisi, sama zgodba o jetiju pa se je prsta prijela skozi desetletja ugibanj.
Prst se je med svojim popotovanjem znašel tudi v rokah primatologa Williama Osmana Hilla, ki ga je skupaj še z nekaterimi primerki in zapiski podaril zgoraj omenjenemu muzeju Hunterian. Kakor koli že, škotski zoolog Rob Jones, ki je bil del ekipe, ki je odkrila pravo naravo prsta, pravi, da se DNK močno ujema z obstoječimi bazami človeške DNK. Po njegovih besedah je DNK zelo podobna sekvencam, ki jih najdemo pri ljudeh na kitajskem oziroma širšem azijskem prostoru, podrobnejša določitev rase pa je zaradi slabše kakovosti vzorca zaenkrat nemogoča. No, vsekakor si lahko sedaj vsi oddahnemo, da ne gre za prst legendarnega jetija.
 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578