Niso pa vsi zaporniki kriminalci. Nekateri največji in najbolj spektakularni pobegi so se zgodili v taboriščih med drugo svetovno vojno, kjer so ubežniki s pobegom tvegali tudi življenje.
25. septembra 1983 je iz britanskega zapora na Severnem Irskem ušlo 38 pripadnikov Irske republikanske armade (IRA). Zapor Maze je do takrat veljal kot eden tistih, iz katerega je nemogoče zbežati.
Približno ob pol treh ponoči so pripadniki IRE prevzeli kontrolo nad krilom zapora, ki se imenuje H7 ali H-Block 7 in vzeli paznike za talce. Ob pol štirih je pripeljal tovorni avtomobil, ki je pripeljal hrano v zapore. Zaporniki so ga zasegli in prisilili voznika, da jih je odpeljal na prostost. V naslednjih nekaj dneh je policija ujela 19 ubežnikov, preostale so skrili pripadniki IRE. Danes ne iščejo nobenega več. Zaradi politične situacije med britansko vlado in Irsko republikansko armado so namreč dobili amnestijo. Med dogodkom je zaradi srčnega infarkta umrl eden od stražarjev, dvajset drugih pa je bilo lažje poškodovanih.
Alfred Hinds, umetnik pobegov
Angleški kriminalec in umetnik pobegov, kot ga tudi imenujejo, je uspel zbežati iz treh zaporov. Alfred je pristal v zaporu zaradi ropa draguljarne leta 1953, dosodili pa so mu 12 let. Prvič mu je uspelo zbežati iz nottinghamskega zapora, tako da se je prebil skozi več zaklenjenih vrat in preplezal šestmetrski zid. Zaradi tega podviga so ga mediji poimenovali 'Houdini' Hinds.
Po šestih mesecih so ga ujeli. Hinds je zaradi ilegalne aretacije tožil zapor in medijski 'cirkus' izkoristil za svoj drugi pobeg. Dva stražarja sta ga peljala do toaletnih prostorov, ko ju je uspel zakleniti v eno od kabin in takoj izginil med množico. Vendar so ga pet ur pozneje prijeli na letališču in ga poslali v zapor Chelmsford, iz katerega je pobegnil leto pozneje. Nato so ga znova prijeli na Irskem. Zaradi dobrega poznavanja zakonov in prava so ga pomilostili, vendar se je Hinds še enkrat znašel kot ujetnik. Na neki zabavi so ga namreč za šalo ugrabili študentje in ga zaklenili v klet. Hinds jim je brez težav ušel.
Teksaških sedem
Tako se je imenovala skupina sedmih ubežnikov, ki so leta 2000 zbežali iz zapora John Connally Unit v Teksasu. Sedmerica je napadla devet zaposlenih civilistov, ki so delali v zaporu, štiri paznike in tri druge zapornike, ki niso imeli namena zbežati. Preoblekli so se v oblačila svojih ujetnikov in jim vzeli tudi identifikacijske in kreditne kartice. Na begu so umorili policista Aubreyja Hawkinsa. Prijeli so jih zaradi televizijske oddaje America's Most Wanted, ki jih je predstavila kot ubežnike, eden od gledalcev pa jih je prepoznal. Od sedmerice je eden naredil samomor, drugega so že usmrtili, preostalih pet pa še čaka na smrtno kazen.
Taboriščnika Alfréd Wetzler in Rudolf Vrba
Wetzler je bil slovaški Jud in eden redkih, ki mu je med holokavstom uspelo zbežati iz koncentracijskega taborišča Auschwitz II. Wetzler in njegov sojetnik Rudolf Vrba sta izdelala natančen načrt in popis celotnega taborišča, kar je bil prvi dokaz o nemških taboriščih in o genocidu, ki se je tam dogajal. Wetzler in Vrba sta zbežala 7. aprila leta 1944, tako da sta se skrila v luknjo pod barako, ki je bila namenjena novim prišlekom, postavljena pa je bila nekoliko zunaj središča taborišča. Zaporniki, ki so jima pomagali, so čeznjo položili deske in okolico polili s tobakom in bencinom, da so preslepili pse. V tem skrivališču sta se skrivala štiri dni in nato zbežala proti poljski meji. Njuno poročilo o koncentracijskih taboriščih je rešilo na deset tisoče ljudi.
Pobeg vojaka Sławomirja Rawicza ali Witolda Glinskega
Še ena zgodba, ki je iz časov druge svetovne vojne, se je zgodila poljskemu vojaku Rawiczu, ki ga je zajela sovjetska vojska po tem, ko je zasedla Poljsko. Rawicz je dogodke opisal v knjigi Dolga hoja.
Najprej so ga Sovjeti odpeljali v Moskvo v lubijanski zapor. Mučili so ga, da bi iz njega izsilili priznanje, da je vohun, vendar tega nikoli ni priznal. Kljub temu so ga obsodili na 25 let zapora v sibirskih gulagih. Z več tisoč drugimi zaporniki so jih poslali v Sibirijo, da bi tam zgradili taborišče.
Rawicz trdi, da so on in še šest jetnikov zbežalo med hudim snežnim viharjem proti Mongoliji, na poti pa se jim je pridružila še poljska ubežnica Krystyna. Med prečkanjem puščave Gobi sta Krystyna in še eden od beguncev umrla, dva sta nato umrla pri prečkanju Himalaje. V Indijo naj bi prišli marca leta 1942. Leta 2009 je Witold Glinski, poljski veteran iz druge svetovne vojne, zgodbo sicer potrdil, vendar je dejal, da se je zgodila njemu in ne Rawiczu.
Pobeg iz Alcatraza
Alcatraz je v svojem 29-letnem delovanju doživel 14 poskusov pobega, pri katerih je sodelovalo 34 zapornikov. Uradno naj bi vsi poskusi propadli, ubežniki pa so bili ali ubiti ali ujeti. Vendar od nekaterih niso nikoli našli trupel, kar je vzbudilo veliko teorij o njihovem preživetju.
Najbolj slavna zgodba je tista o pobegu Franka Morrisa in bratov Anglin leta 1962. Ubežniki so skopali predor skozi celice, splezali do oken zapora, prerezali rešetke, da so prišli na streho in do obale, kjer so sestavili splav in izginili. V uradnih zapisih piše, da je trojica utonila v morju, vendar obstaja možnost, da so preživeli.
Pascal Payet, mojster pobegov s helikopterji
Je eden tistih, ki so večkrat pobegnili iz zaporov. Pascal je to storil dvakrat in obakrat z ugrabljenim helikopterjem. Poleg tega je pomagal pri organizaciji pobega drugih zapornikov, prav tako s helikopterjem.
Pascala so obsodili na tridesetletno zaporno kazen zaradi umora pri ropu. Leta 2001 je zbežal prvič, a so ga ujeli in dodali k njegovi kazni še sedem let. Nato je zbežal iz zapora Grasse. Helikopter in pilota so ugrabili štirje zamaskirani moški in rešili Pascala. Nekaj kilometrov od zapora so helikopter in pilota izpustili. Leta 2007 so Pascala ujeli v Španiji, nekaj kilometrov severno od Barcelone. Dal si je spremeniti obraz, vendar so ga španski policisti vseeno prepoznali.
Veliki pobeg
Stalag Luft III je bilo nemško taborišče za sestreljene pilote med drugo svetovno vojno. Leta 1943 je angleški pilot Roger Bushell organiziral veliki pobeg iz taborišča. Načrt je bil, da bodo izkopali tri predore, ki bodo vodili v gozd zunaj taborišča. Poimenovali so jih 'Tom', 'Dick' in 'Harry'. Predori so morali biti zelo globoki in za to so potrebovali tudi zračno črpalko, da se ne bi kopači zadušili.
Marca 1944 je bil 'Harry' končan in vojaki so počakali na noč brez lune. Predor je bil sicer malo prekratek in 76 možem je uspelo zbežati, zadnjega pa so opazili nemški vojaki in ga ujeli. Tudi drugi niso dolgo uživali na svobodi, saj so razen treh vse ujeli. Petdeset so jih ustrelili, druge pa poslali nazaj v taborišče. Med ustreljenimi je bil tudi organizator pobega poveljnik Bushell.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV