Entomologinja Lynn S. Kimsey, soavtorica študije in profesorica na Univerzi v Kaliforniji in hkrati ena prvih, ki je ugledala primerek omenjene ose, pravi, da ni prepričana, da je ''kateri koli raziskovalec kdaj koli ugledal živ primerek''. Sicer pa pravi, da gre za ekstremne primerke os iz poddružine Larrinae, vrsta Megalara garuda.
Ose iz te družine svoja jajčeca in ličinke običajno odložijo na odprta peščena območja. Odrasle ose te vrste ponavadi ne zrastejo več kot 2,5 centimetra, tako da so novoodkriti primerki Megalara garuda brez dvoma kralji os. Samice os M. garuda so videti podobno kot vse ostale vrste os, medtem ko samcem zrastejo dolge čeljusti v obliki srpa, kar jih naredi še posebno grozljive. Poleg čeljusti imajo samci tudi precej sploščene obraze, kar po mnenju Kimseyjeve lahko pripomore k branjenju gnezda z občutljivimi ličinkami. Glede na to, da imajo ose v gnezdih kar nekaj plenilcev, bi bilo varovanje samcev precejšnja prednost in eden izmed načinov, s katerimi samci poskrbijo za svoje potomstvo.
Kimseyjeva in soavtor študije Michael Ohl z univerze Humboldt v Berlinu sta te velikanske ose prvič opazila v muzeju Zoologicum Bogoriense v Indoneziji, kjer so ose hranili že od leta 1930, Ohl pa je nekaj neoznačenih primerkov kasneje našel tudi v domačem muzeju v Humboldtu. Med odpravo leta 2009 je ekipa našla še več primerkov teh ogromnih os na plantaži kakava v jugovzhodnih gorah otoka Sulavezi.
Tudi pri poimenovanju sta Ohl in Kimseyjeva za navdih vzela nacionalno indonezijsko legendo: mitološko bitje hinduizma, ki je pol človek in pol ptič in sliši na ime Garuda. Sulavezi je tudi sicer izjemno bogat z različnimi vrstami žuželk. Tam naj bi namreč živelo kar 100.000 različnih vrst žuželk, a Kimseyjeva pravi, da jih ima imena najbrž le kakšna polovica. A usoda teh žuželk, med njimi tudi novoodkrite velikanske ose, je precej negotova. Že od 60. let prejšnjega stoletja na tem otoku namreč vztrajno krčijo gozdove, da bi pridobili prostor za sajenje različnih pridelkov. Kimseyjeva je še povedala, da bo kraj, kjer sta z Ohlom našla primerek velike ose, kmalu postal rudnik niklja.
Skrivnosti
Grozljivo! Našli so petcentimetrsko oso!
Na indonezijskem otoku Sulavezi so znanstveniki odkrili novo vrsto velikanskih strupenih os, ki v dolžino merijo kar pet centimetrov. Sama vrsta in njen izvor sta sicer še zavita v tančico skrivnosti, saj so bili vsi do sedaj najdeni primerki mrtvi.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV